W czwartek w rosyjskim Narjan-Mar odnotowano najwyższą majową temperaturę w historii. Termometry w mieście położonym za kołem podbiegunowym pokazały 31,9 st. Celsjusza. To o ponad 4 stopnie więcej niż poprzedni rekord dla tego miesiąca, wynoszący 27,8 st. Celsjusza.
Czytaj także: Upalny koniec maja. Temperatura sięgnie zenitu
Ekstremalne temperatury w Rosji. Rekordowe odczyty na termometrach
Zaledwie kilka dni wcześniej upały dotknęły mieszkańców Moskwy. 18 maja odnotowano w stolicy Rosji temperaturę wynoszącą 30,8 st. Celsjusza. Rekordowy majowy odczyt na termometrach w Moskwie to 33,2 st. C. zarejestrowane 28 maja 2007 roku.
Rosja pobiła także w sobotę krajowy rekord wiosennych upałów. Odnotowana w Chasawiurt w autonomicznej Republice Dagestanu temperatura wynosząca 39,7 st. Celsjusza to najwyższa temperatura jaką kiedykolwiek odnotowano wiosną w Rosji.
Gigantyczna fala upałów. Temperatury na Półwyspie Arabskim sięgają 50 st. Celsjusza
Ekstremalne upały zmierzają obecnie w kierunku Bliskiego Wschodu, Kaukazu i Półwyspu Arabskiego. W wielu miejscach temperatury sięgają 50 st. Celsjusza. Choć mieszkańcy tego regionu są przyzwyczajeni do upałów w sezonie letnim, rzadko zdarza się, by tak wysokie temperatury miały miejsce jeszcze przed rozpoczęciem kalendarzowego lata.
W piątek w miejscowości Amrah w Iraku odnotowano 47,6 st. Celsjusza. Podobnie gorąco było w Sur w Omanie, gdzie termometry pokazały 46,9 st. Celsjusza. Z kolei w Arafat w Arabii Saudyjskiej zaobserwowano temperaturę zaledwie o jedną dziesiątą stopnia Celsjusza niższą.
Gorąco robi się także w Kuwejcie, gdzie termometry w niektórych regionach pokazały ponad 47 stopni. W Omidieh w Iranie zaobserwowano natomiast temperaturę na poziomie 48,4 st. C.
Najcieplej jest jednak w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 22 maja w miejscowości Swiehan termometry pokazały 49,6 st. Celsjusza. Dzień później temperatura była o pół stopnia niższa.
Fala upałów nadciąga także do Gruzji, Armenii oraz Turcji. Synoptycy przewidują w najbliższym czasie rekordowe temperatury także w Pakistanie.
Obejrzyj także: Pogoda się zmienia. To więcej niż pewne. Wyjaśnienie zjawiska prosto z IMGW
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.