W Rzymie włoska Gwardia Finansowa dokonała spektakularnej konfiskaty 6 milionów dewocjonaliów wyprodukowanych w Chinach. Informację tę przekazały stołeczne media, podkreślając, że przedmioty te miały trafić na rynek w związku z nadchodzącym Rokiem Świętym, zaplanowanym na 2025 rok.
Wśród skonfiskowanych dewocjonaliów znalazły się krzyżyki, różańce, breloczki oraz wizerunki papieży – Franciszka i Jana Pawła II, jak również miniatury bazyliki świętego Piotra.
Wszystkie te produkty były przygotowane do dystrybucji w ramach uroczystości kościelnych, związanych z obchodami Wielkiego Jubileuszu. Portal "Roma Today" określił tę operację mianem "Wielkiego Jubileuszu made in China", podkreślając skalę i nietypowe pochodzenie towarów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Druga duża akcja konfiskaty dewocjonaliów
Ta masowa konfiskata to już druga tak duża akcja w ostatnim czasie. Kilka dni wcześniej, w samym sercu Rzymu, funkcjonariusze skonfiskowali ponad 100 tysięcy pamiątek religijnych. Wśród nich znajdowały się podrobione artykuły z zarejestrowanym przez Watykan logo Roku Świętego oraz hasłem "Pielgrzymi nadziei". Co więcej, te produkty były dostępne w sprzedaży na długo przed oficjalnym rozpoczęciem Jubileuszu, co wzbudziło dodatkowe podejrzenia służb.
Niebezpieczne metale w dewocjonaliach
Inspekcje wykazały, że wiele z tych dewocjonaliów nie spełniało europejskich norm bezpieczeństwa. Głównym problemem było użycie metali, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Włoska policja skarbowa, prowadząca kontrole w ramach operacji zwalczania handlu nielegalnymi towarami, natknęła się na wspomniany magazyn niedaleko dworca Termini. To tam odkryto 6 milionów przedmiotów, które również naruszały normy unijne i krajowe dotyczące bezpieczeństwa i handlu.
Wielki Jubileusz, na który były przeznaczone dewocjonalia, przyciągnie miliony pielgrzymów do Rzymu, dlatego też władze włoskie są szczególnie wyczulone na wszelkie nieprawidłowości związane z handlem pamiątkami religijnymi.