Rekruci przejdą szkolenie podstawowe, które trwa 16 dni, lub, w przypadku osób z doświadczeniem wojskowym, skrócone szkolenie wyrównawcze, obejmujące 8 dni.
Po jego zakończeniu, nowi żołnierze będą kontynuować doskonalenie w jednym z pięciu batalionów, rozlokowanych na terenie Podkarpacia: w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Tarnobrzegu oraz w Sanoku.
Co czeka nowych adeptów WOT-u w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjaśniła ppor. Magdalena Mac z 3 PBOT
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową uczestniczą minimum raz w miesiącu w dwudniowym szkoleniu rotacyjnym i jeden raz w roku w 16-dniowym szkoleniu zintegrowanym – tłumaczyła.
Najbliższe szkolenie dla ochotników odbędzie się w okresie od 11 do 26 października, a kolejne od 29 listopada do 14 grudnia. Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP), są jeszcze dostępne wolne miejsca.
Do służby wojskowej mogą zgłaszać się obywatele Polski, którzy ukończyli 18 lat, nie byli karani za przestępstwa umyślne, posiadają odpowiednią sprawność psychofizyczną i nie pełnią innej formy służby wojskowej ani nie mają przydziału kryzysowego.
Czym zajmują się w trakcie służby wyjaśnia ppor. Magdalena Mac: "Żołnierze angażują się w działania na rzecz lokalnych społeczności, biorąc udział w działaniach ratunkowych, wsparciu w sytuacjach kryzysowych czy pomocy społecznej" .
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.