W najnowszym badaniu przeprowadzonym dla o2.pl na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, czy uważają, że religia powinna być przedmiotem obowiązkowym w szkołach publicznych. Większość ankietowanych (62 proc.) jest temu przeciwna.
Za tym, by religia była przedmiotem obowiązkowym, opowiedziało się zaledwie 25 proc. osób. 13 proc. ankietowanych wybrało wariant "trudno powiedzieć".
Postanowiliśmy również uwzględnić, jak odpowiadają na to pytanie wyborcy Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Widać między nimi duże dysproporcje. Zdecydowana większość zwolenników Trzaskowskiego (82 proc.) uważa, że religia nie powinna być przedmiotem obowiązkowym. Za było jedynie 12 proc. osób. Tymczasem wśród wyborców Dudy zdania są bardzo podzielone. 43. proc. osób uważa, że religia powinna być obowiązkowa, a 45. proc. jest temu przeciwnych.
Wielu Polaków chce wycofania religii ze szkół
Polacy biorący udział w badaniu odpowiedzieli także, z którym z 3 opisów dotyczących nauczania religii w szkołach zgadzają się najbardziej. Najwięcej, bo 40 proc. osób, wybrało odpowiedź, że należy całkowicie zaprzestać nauczania religii w szkołach publicznych. Wśród nich było 62 proc. wyborców Rafała Trzaskowskiego i 19 proc. wyborców Andrzeja Dudy.
27 proc. ankietowanych uznało, że należy zmniejszyć liczbę godzin religii w szkołach na rzecz innych przedmiotów. Odpowiedziało tak 31 proc. zwolenników obecnego prezydenta i 21 proc. zwolenników jego konkurenta.
7. proc Polaków stwierdziło, że lekcji religii powinno być więcej, a 26 proc. wybrało wariant "trudno powiedzieć". Za zwiększeniem liczby godzin religii kosztem innych przedmiotów opowiedziało się 15 proc. wyborców Dudy i 4 proc. wyborców Trzaskowskiego.
Czytaj także: Kiedy wypadają ferie zimowe? Które dni będą wolne od zajęć? Rok szkolny 2020/2021 - kalendarz
W ostatnim czasie popularność w mediach społecznościowych zyskała grafika, którą udostępnił m.in. Robert Biedroń. Widać na niej liczbę godzin przeznaczonych na konkretne przedmioty w czasie 8 lat nauki w szkole podstawowej. Religia, która obecnie nie jest przedmiotem obowiązkowym, znalazła się w tym zestawieniu na 5. miejscu - wyżej niż historia i przedmioty przyrodnicze. Przeznaczono na nią 608 godzin lekcyjnych. Wiele osób uważało, że ta grafika może być fake newsem. Okazało się jednak, że została ona opracowana w ubiegłym roku przez redakcję Konkret24, na podstawie rozporządzenia MEN, a dane w niej zawarte są prawdziwe.
Nota metodologiczna: Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1095 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 3 – 7 września 2020 roku.
Zobacz także: Omenaa Mensah o tolerancji w szkołach: "trzeba wycofać religię i wprowadzić edukację seksualną"