Bogdan Kicka| 

Religia w szkołach. Zrobiło się ostro. "Kler eskaluje konflikt"

172

Barbara Nowacka, ministra edukacji, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" odniosła się do aktualnych protestów oraz konfliktu z Kościołem katolickim w sprawie nauczania religii w szkołach. Jak zauważa, to, co obecnie obserwujemy, to próba pokazania, kto ma władzę w edukacji – Kościół czy Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN).

Religia w szkołach. Zrobiło się ostro. "Kler eskaluje konflikt"
Religia w szkołach pod lupą. (@MEN_GOVPL, Pexels, X)

Nowe rozporządzenie dotyczące organizacji lekcji religii w polskich szkołach wywołało falę protestów i zaostrzenie konfliktu między Kościołem a Ministerstwem Edukacji Narodowej.

To, co dzisiaj obserwujemy, czyli protesty, akcje mediów katolickich, skierowanie skargi do Sądu Najwyższego, kazania o katechezie - to nic innego jak próba pokazania, kto rządzi w edukacji: Kościół czy MEN – mówiła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" minister edukacji Barbara Nowacka.

Zmiana, która wywołała spór, dotyczy możliwości łączenia uczniów z różnych klas w grupy podczas lekcji religii. Jak przypomniała Nowacka, do tej pory szkoły były zobowiązane organizować lekcje religii w tzw. grupach międzyklasowych, gdy liczba uczniów zainteresowanych tym przedmiotem była mniejsza niż siedem osób. Nowe przepisy pozwalają na tworzenie takich grup, nawet gdy uczniów jest ośmioro, a także wprowadzają górną granicę liczebności tych grup.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ida Nowakowska wyznaje: "Inspiruję się Matką Boską". Czyta Pismo Święte w domu?
Nowe rozporządzenie daje możliwość łączenia w grupy w przypadku, kiedy na przykład uczniów jest ośmioro. W rozporządzeniu określono górną granicę, to znaczy wskazano, jak maksymalnie liczna może być taka łączona grupa. To jest możliwość, a nie nakaz – wyjaśnia.

"Episkopat nie jest w stanie pogodzić się ze zmianą władzy"

Spór wywołany przez biskupów, według minister, "jest reakcją na kolejne plany rządu związane z rozdziałem państwa od Kościoła". Jak podkreśla Nowacka, po latach, w których PiS spełniał żądania Kościoła, Episkopat nie może zaakceptować zmiany władzy.

Po latach, kiedy biskupi dyktowali rządowi PiS, co ma robić, a ten spełniał wszystkie prośby Kościoła, Episkopat nie jest w stanie pogodzić się ze zmianą władzy. Dlatego - przy tak błahej sprawie - zdecydowali się na próbę sił. To kler, a nie kierownictwo ministerstwa eskaluje konflikt. Rząd nie wycofa się ze zmian, które zakładają poprawę komfortu pracy uczniów w szkołach – zapewnia.

Postanowienia Ministerstwa Edukacji Narodowej

Ministra zapewniła, że rząd nie zamierza się wycofać z planowanych zmian, które mają na celu poprawę komfortu nauki uczniów. Jedną z kluczowych reform, o których wspomniała, jest ograniczenie liczby lekcji katechezy do jednej tygodniowo, począwszy od roku szkolnego 2025/2026.

Nowacka podkreśliła, że szkoła ma przede wszystkim przygotowywać uczniów do rynku pracy, zapewniając im solidne wykształcenie z przedmiotów takich jak matematyka, język polski, czy geografia. Zaznaczyła również, że chociaż społeczeństwo chce, aby lekcje religii odbywały się na terenie szkół, ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji między tymi zajęciami a przedmiotami kluczowymi dla przyszłości uczniów.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić