Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Religia w szkole obowiązkowa? Polacy nie mają wątpliwości [BADANIE]

3575

Czy lekcje religii w szkołach powinny być obowiązkowe? Co Polacy sądzą na ten budzący spore kontrowersje w naszym kraju temat? Oto wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie o2.pl.

Religia w szkole obowiązkowa? Polacy nie mają wątpliwości [BADANIE]
Wyniki badania Ariadna. Czy ankietowani chcieliby, aby religia w szkole była obowiązkowa? (Pixabay)

To temat, który powraca jak bumerang. W ostatnim czasie w polskim społeczeństwie pogłębia się niechęć do Kościoła katolickiego. Między innymi kolejne skandale pedofiliskie z udziałem księży sprawiły, że zaufanie do Kościoła zmalało, a kolejne osoby decydują się dokonać apostazji.

A co z lekcjami religii w szkołach? Statystyki z poszczególnych miast pokazują, że uczęszcza na nie coraz mniej uczniów. W styczniu "Gazeta Wyborcza" powoływała się na dane wydziału edukacji, kultury i sportu Urzędu Miasta w Kielcach, i podała, że w obecnym roku szkolnym z lekcji religii zrezygnowało aż 2023 licealistów, co stanowi 31 procent wszystkich uczniów tych szkół.

Jeszcze gorzej jest np. we Wrocławiu. Tam z katechezy nie zrezygnowało jedynie 32 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych - wynika z opublikowanego pod koniec 2020 r. raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Obecnie lekcje religii w szkole nie są obowiązkowe. Uczniowie mogą na nie uczęszczać, jednak mogą także zdecydować się na alternatywę w postaci lekcji etyki. Mogą także zrezygnować z obu przedmiotów.

Polacy nie chcą obowiązkowej religii w szkołach

Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla o2.pl wynika, że większość respondentów (66 proc.) nie chce, aby lekcje religii w szkołach były obowiązkowe. To wzrost względem naszego poprzedniego badania. We wrześniu 2020 roku przeciwko obowiązkowym lekcjom religii było 62 proc. badanych.

Z badania wynika ponadto, że 41 proc. badanych chciałoby, aby religia zniknęła z planów lekcji w szkołach. Z kolei 26 proc. badanych opowiada się za zmniejszeniem liczby godzin lekcji religii w szkołach na rzecz innych przedmiotów.

Badanie wydaje się potwierdzać panujące trendy. Już jakiś czas temu ks. prof. Andrzej Kobyliński zapowiadał w rozmowie z Wirtualną Polską: - Będzie postępować galopująca laicyzacja młodego pokolenia i to sprawi, że będziemy mieć głęboki kryzys Kościoła katolickiego jako instytucji.

Nota metodologiczna:

Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1052 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 5 – 8 marca 2021 roku.

badanie religia w szkole polacy katolicy dzieci
religia w szkole
Autor: HNM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić