Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Religia w szkole obowiązkowa? Polacy nie mają wątpliwości [BADANIE]

3575

Czy lekcje religii w szkołach powinny być obowiązkowe? Co Polacy sądzą na ten budzący spore kontrowersje w naszym kraju temat? Oto wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie o2.pl.

Religia w szkole obowiązkowa? Polacy nie mają wątpliwości [BADANIE]
Wyniki badania Ariadna. Czy ankietowani chcieliby, aby religia w szkole była obowiązkowa? (Pixabay)

To temat, który powraca jak bumerang. W ostatnim czasie w polskim społeczeństwie pogłębia się niechęć do Kościoła katolickiego. Między innymi kolejne skandale pedofiliskie z udziałem księży sprawiły, że zaufanie do Kościoła zmalało, a kolejne osoby decydują się dokonać apostazji.

A co z lekcjami religii w szkołach? Statystyki z poszczególnych miast pokazują, że uczęszcza na nie coraz mniej uczniów. W styczniu "Gazeta Wyborcza" powoływała się na dane wydziału edukacji, kultury i sportu Urzędu Miasta w Kielcach, i podała, że w obecnym roku szkolnym z lekcji religii zrezygnowało aż 2023 licealistów, co stanowi 31 procent wszystkich uczniów tych szkół.

Jeszcze gorzej jest np. we Wrocławiu. Tam z katechezy nie zrezygnowało jedynie 32 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych - wynika z opublikowanego pod koniec 2020 r. raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Obecnie lekcje religii w szkole nie są obowiązkowe. Uczniowie mogą na nie uczęszczać, jednak mogą także zdecydować się na alternatywę w postaci lekcji etyki. Mogą także zrezygnować z obu przedmiotów.

Polacy nie chcą obowiązkowej religii w szkołach

Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla o2.pl wynika, że większość respondentów (66 proc.) nie chce, aby lekcje religii w szkołach były obowiązkowe. To wzrost względem naszego poprzedniego badania. We wrześniu 2020 roku przeciwko obowiązkowym lekcjom religii było 62 proc. badanych.

Z badania wynika ponadto, że 41 proc. badanych chciałoby, aby religia zniknęła z planów lekcji w szkołach. Z kolei 26 proc. badanych opowiada się za zmniejszeniem liczby godzin lekcji religii w szkołach na rzecz innych przedmiotów.

Badanie wydaje się potwierdzać panujące trendy. Już jakiś czas temu ks. prof. Andrzej Kobyliński zapowiadał w rozmowie z Wirtualną Polską: - Będzie postępować galopująca laicyzacja młodego pokolenia i to sprawi, że będziemy mieć głęboki kryzys Kościoła katolickiego jako instytucji.

Nota metodologiczna:

Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1052 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 5 – 8 marca 2021 roku.

badanie religia w szkole polacy katolicy dzieci
religia w szkole
Autor: HNM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nie żyje Jaromir Netzel. Był znanym adwokatem i prezesem PZU
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
Medytowali ze zwłokami, by zyskać supermoce. Policja odkryła 12 ciał
TVN odwoła się od kary KRRiT. "To godzi w wolność słowa"
Leśnicy przeszukują lasy. Chodzi o groźne szkodniki
Jak zrobić czarny czosnek? Przepis na niezwykły dodatek do dań
Tak odstraszysz gołębie z balkonu. Prosty i skuteczny sposób
Uderzyła w Ukrainę. Miasto zaatakowane międzykontynentalną rakietą balistyczną
W PRL-u dzieci się nim zajadały. Poznaj przepis na kultowy przysmak
TVN ukarany przez KRRiT za reportaż o o. Tadeuszu Rydzyku
Kasjerka Biedronki wrzuciła nagranie z pracy. Internauci zachwyceni
Włosy w roli głównej. Rozwiąż krzyżówkę pełną fryzjerskich zagadek
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić