Podczas prac konserwatorskich prowadzonych przy renowacji elewacji kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, dokonano niezwykłego odkrycia, związanego zarówno z historią świątyni, jak i samego miasta.
Jak podkreśla na Facebooku Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, odnaleziono tzw. "kapsułę czasu". Znalazły się w niej dwa szklane naczynia oraz paczka owinięta w gazetę. Jak się później okazało, jedno z naczyń było bardzo mocno zniszczone i nic nie udało się uratować.
Najcenniejsze rzeczy były zdeponowane w nieuszkodzonym naczyniu szklanym. Po jego otwarciu okazało się, że w środku były dwa listy.
Jak czytamy, jeden sporządzony został przez ojców dominikanów w 1852 roku. W liście zamieszczono informacje na temat powstania wieży oraz o pracach podjętych w związku z jej remontem. Autorem drugiego był ks. Michał Zawisza, który napisał go w 1912 roku. Z listu można się dowiedzieć, że podczas wykonywania remontu natrafiono na pierwotną "kapsułę czasu". Opisano w nim również remont podjęty w 1912 r.
Będą nowe pamiątki
Oprócz listów w kapsule znajdowały się również: katalogi księży Diecezji Lubelskiej oraz oo. dominikanów z 1851 i 1852 r., kalendarze liturgiczne, gazety z 1911 i 1912 r. (m.in. Goniec Poranny i Goniec Wieczorny, Ziemia Lubelska, Mucha), około 140 monet różnego nominału i roku emisji, 6 medali okolicznościowych oraz fotografia ks. Michała Zawiszy.
To, co znaleźliśmy, wróci do kapsuły czasu. Przygotowujemy nasz zestaw, który dołożymy do kapsuły - podkreśla proboszcz Tomasz Lis, cytowany przez dziennik "Fakt".
Do odkrytych artefaktów zamierzają dołączyć współczesny list, monety i inne cenne pamiątki, "by potomni także kiedyś dowiedzieli się ciekawych rzeczy o naszych czasach".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.