Eksperci PIE wskazali na sektory, które szczególnie odczują zmiany wynikające z postępu technologicznego. Zawody wymagające wyższego wykształcenia, takie jak finansiści, prawnicy, czy specjaliści IT, są najbardziej narażone na automatyzację.
"Fakt" podaje, że około 3,68 mln osób zatrudnionych w 20 najbardziej zagrożonych zawodach to pracownicy z sektora finansowego, edukacji oraz specjalizacji technicznych.
Przeczytaj też: Tragedia w zakładzie pracy. Nie żyje 49-letni pracownik
Sztuczna inteligencja ma potencjał znacznego przekształcenia polskiego rynku pracy — upraszcza bądź eliminuje część zadań, zwiększa produktywność niektórych pracowników, a także zwiększa presję na zdobywanie nowych umiejętności — podkreśla Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w PIE.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaznacza również, że do 2035 roku rynek pracy w Polsce może zmniejszyć się nawet o 12,5 proc., co sprawia, że wykorzystanie AI będzie kluczowe dla utrzymania gospodarki na dotychczasowym poziomie.
Zawody najbardziej narażone na wpływ sztucznej inteligencji i redukcje zatrudnionych:
- specjaliści do spraw finansowych;
- matematycy, aktuariusze i statystycy;
- specjaliści z dziedziny prawa;
- urzędnicy państwowi do spraw nadzoru;
- specjaliści do spraw administracji i zarządzania;
- analitycy systemów komputerowych i programiści;
- sekretarki;
- kierownicy do spraw sprzedaży, marketingu i rozwoju;
- nauczyciele akademiccy;
- specjaliści PR;
- specjaliści z dziedzin społecznych i religijnych;
- nauczyciele (z wyjątkiem nauczycieli kształcenia zawodowego);
- literaci, dziennikarze i filolodzy;
- architekci, geodeci i projektanci;
- inżynierowie (z wyłączeniem elektrotechnologii);
- specjaliści do spraw baz danych i sieci komputerowych;
- kierownicy do spraw technologii informatycznych i telekomunikacyjnych.
Kobiety bardziej narażone na wpływ AI
Raport ujawnia, że AI wpływa w różnym stopniu na zatrudnienie kobiet i mężczyzn w Polsce. Kobiety, ze względu na większą reprezentację w zawodach o wysokim narażeniu na automatyzację, są bardziej podatne na zmiany.
Jak zaznacza "Fakt", spośród analizowanych zawodów aż 28 proc. pracujących Polek jest zagrożonych przez AI, w porównaniu z 17 proc. pracujących mężczyzn.
Choć liczba zatrudnionych mężczyzn w Polsce jest wyższa niż kobiet, to w 20 zawodach najbardziej zagrożonych automatyzacją kobiety stanowią aż 2,16 mln osób, a mężczyźni – 1,53 mln. Jest to wynikiem faktu, że kobiety częściej wykonują prace wymagające wykształcenia i specjalizacji, a także rzadziej podejmują się prac fizycznych, które są mniej podatne na wpływ AI.
Wyzwania i bariery we wdrażaniu AI w Polsce
Jak zauważa Jakub Witczak, analityk PIE, stosunkowo niskie koszty pracy w Polsce mogą spowolnić wdrażanie rozwiązań opartych na AI, ponieważ nie motywują one zarządzających do inwestowania w automatyzację.
Na obecnym etapie wdrażania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w gospodarce nie wiemy, czy okaże się ona bardziej komplementarna z umiejętnościami pracowników, czy jej wdrażanie w większym stopniu będzie prowadziło do automatyzacji obecnych zadań i zmniejszenia zatrudnienia w niektórych zawodach — komentuje Witczak.
Dodatkowym wyzwaniem są kwestie bezpieczeństwa danych – przetwarzanie wrażliwych informacji przez AI na zewnętrznych serwerach może budzić obawy przed wyciekami i być sprzeczne z przepisami compliance w firmach.
Zawody najmniej zagrożone wpływem AI
Jak informuje "Fakt", nie wszystkie sektory są równie podatne na zmiany. Raport wskazuje, że branże związane z rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem są najmniej narażone na automatyzację.
Niski poziom zagrożenia dotyczy również gastronomii, zakwaterowania i budownictwa, gdzie praca wymaga specyficznych umiejętności i interakcji, które obecnie trudniej zastąpić technologią.
Przyszłość rynku pracy z AI
Rozwój sztucznej inteligencji niesie za sobą zarówno wyzwania, jak i szanse. Automatyzacja może usprawnić wiele procesów, ale jednocześnie wymaga od pracowników elastyczności i gotowości do adaptacji.
Możliwość zmniejszenia zatrudnienia w wybranych sektorach może zostać zrównoważona przez wzrost produktywności oraz otwarcie nowych ról, które będą wymagały innych umiejętności.
Przeczytaj też: Koszmar Przemysława Czarnka. Te liczby mówią wszystko
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.