Wspomnianym dokumentem przedstawiciele Dumy mieli zajmować się od kwietnia. Deputowani najpierw przyjęli pierwszą propozycję w maju, a następnie uzupełniono go o ustawę "O organach przymusowych Federacji Rosyjskiej". Dlatego posiedzenie plenarne przebiegło ekspresowo i dokument wejdzie w życie.
Jak informuje "The Moscow Times", komornik i pracownicy organów egzekucyjnych otrzymają prawo użycia broni w celu ochrony sędziów, uczestników procesu, świadków, obywateli, a także współpracowników, jeżeli padli oni ofiarą napadu z użyciem przemocy niebezpiecznej dla życia lub zdrowia.
Broni można użyć w celu uniemożliwienia ucieczki z aresztu, przy próbie przejęcia broni funkcjonariuszom organów ścigania oraz w przypadku napadu grupowego lub zbrojnego na sąd i budynki organów ścigania. Ponadto komornicy będą mogli użyć broni palnej do zatrzymania osoby przyłapanej na popełnieniu poważnego i próbie ucieczki, jeżeli nie da się jej zatrzymać w inny sposób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poza bronią będą mogli używać gumowych pałek, kajdanek, gazu łzawiącego, czy paralizatorów. Każdorazowo komornik będzie miał obowiązek ostrzec obywatela o zamiarze użycia siły, broni i specjalnego sprzętu.
Do kogo nie będą mogli strzelać komornicy w Rosji?
Ustawa zabrania stosowania broni wobec kobiet w ciąży, osób z oczywistymi oznakami niepełnosprawności oraz nieletnich. Wyjątek stanowią osoby tej kategorii, które stawiają zbrojny opór, dokonują zbiorowego ataku zagrażającego życiu i zdrowiu obywateli lub komorników.
Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone obywatelom i organizacjom podczas używania broni lub sprzętu specjalnego, jeśli zostały one użyte zgodnie z prawem - piszą rosyjskie media.
Przynajmniej raz w roku pracownicy organów egzekucyjnych będą przechodzić specjalne szkolenia pod kątem przydatności do wymienionych działań. Jeśli zdecydują się na użycie broni, będą musieli udzielić pomocy poszkodowanej osobie, a następnie zawiadomić prokuraturę i przełożonych.