Rozporządzenie MEN w sprawie zasad oceniania uczniów obowiązuje od 1 kwietnia bieżącego roku. Nowe zapisy – m.in. nieocenianie prac domowych - sprawiają, że wiele regulacji obowiązujących do tej pory w szkołach staje się obecnie nieaktualnych.
Jak podaje portalsamorządowy.pl, wewnątrzszkolne zasady oceniania (WZO) "muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami, a jednocześnie w sposób niebudzący wątpliwości rozstrzygać sporne kwestie.
Przede wszystkim jednak zawarte w nich dotychczasowe postanowienia, w których ustala się, że uczniowie otrzymują oceny (...), nie mogą mieć już zastosowania".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dyrektorzy szkół przed dylematem wprowadzenia zmian w statutach szkolnych
Wewnątrzszkolne zasady oceniania (WZO) stanowią podstawową i integralną część statutu szkoły. Dokument ten zawiera wszystkie szczegóły dotyczące zasad oceniania. Dyrektorzy szkół stoją zatem przed dylematem wprowadzenia modyfikacji. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zmiany będą wprowadzane, bowiem wraz z początkiem nowego roku szkolnego do szkół wejdą kolejne zmiany (chodzi m.in. o ocenę z religii).
Rozporządzenie, które ma wejść w życie po wakacjach i które uniemożliwia wliczenie do średniej oceny klasyfikacyjnej z religii albo etyki, komplikuje sytuację i nasila wątpliwości, z którymi zetknęli się obecnie dyrektorzy placówek szkolnych.
Gdyby modyfikacje były wprowadzane do statutów już teraz, mogłoby to spowodować, że WZO od 1 września staną się nieaktualne. "Rewolucja teraz czy latem?" - zastanawiają się dyrektorzy szkół, cytowani przez portalsamorządowy.pl.