Wydawnictwo "Biały Kruk" wydało pierwszy podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość. Przedmiot ten zastąpi wiedzę o społeczeństwie w szkołach średnich – w zakresie podstawowym. WOS pozostanie w liceach i technikach tylko dla wybierających poziom rozszerzony.
Unia "lansuje ateizm"
Wydawnictwo udostępniło kilkanaście stron książki autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, autora licznych prac historycznych i byłego europarlamentarzysty z list PiS. Portal Onet przeanalizował treść podręcznika. Efekt? Rodzice mogą złapać się za głowy.
W podręczniku naukowiec uderza w Unię Europejską. Poszło o religię. Tę, zdaniem autora, "usiłuje się już niwelować poprzez lansowanie ateizmu i wcielanie go w życie nawet metodami urzędniczo-administracyjnymi". Roszkowski pisze też o "ideologii gender". Jak podkreśla, ideologia to "uproszczona wersja filozofii na potrzeby różnych programów politycznych".
Wśród najbardziej popularnych obecnie ideologii politycznych należy scharakteryzować socjalizm, liberalizm, feminizm, ideologię gender, współczesną chadecję, czyli chrześcijańską demokrację, której nie należy jednak utożsamiać z chadecją sprzed 40 lat i więcej — czytamy.
"Rekompensaty za straty"
Nie zabrakło tematu... reparacji. Autor podkreśla też, że "dopiero teraz trwają w Polsce skomplikowane badania nad rozmiarami należytej rekompensaty za te straty (z II wojny światowej - przyp.), co spotyka się z gwałtownymi protestami polskojęzycznych mediów znajdujących się w rękach niemieckich właścicieli".
Onet skontaktował się z prof. Roszkowskim. Ten jednak stwierdził, że udzieli wypowiedzi dopiero w momencie, gdy cały podręcznik zostanie udostępniony przez wydawnictwo.
Wojciech Roszkowski to autor licznych publikacji historycznych, w tym podręczników do historii w szkole. W 2000 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył historyka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś w 2020 roku otrzymał on Order Orła Białego, z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. W latach 2004-2009 prof. Roszkowski był europarlamentarzystą, wybranym z listy PiS.
Kontrowersyjny przedmiot
Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot w programie szkolnym, który po raz pierwszy pojawi się w szkołach w roku szkolnym 2022/2023. Wzbudza on duże kontrowersje w środowisku szkolnym. Większość opinii o przedmiocie była zdecydowanie krytyczna – m.in. od Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz od Komitetu Nauk Historycznych i Komitetu Nauk Politycznych PAN.