Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne podjęcie prac legislacyjnych w celu możliwości odroczenia służby wojskowej i zwolnienia z obowiązkowych ćwiczeń rolników prowadzących gospodarstwa rolne.
Rolnicy obawiają się, że powołania na ćwiczenia przeszkodzą im w prowadzeniu gospodarstwa, które wymaga codziennej pracy.
W odpowiedzi na pismo rolników Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało, że Minister Obrony Narodowej nie przewiduje wyłączenia rolników od obowiązku powołania na ćwiczenia wojskowe.
Czytaj więcej: Dzwonią do polskich rolników. Zaczęło się
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednakże, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób prowadzących gospodarstwa rolne uprzejmie komunikuję, że w okresie letnim (lipiec - sierpień) rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe - napisał Michał Wiśniewski, podsekretarz stanu w MON w imieniu ministra Mariusza Błaszczaka.
Jednocześnie przychylam się do sugestii, aby zasadnicze powoływania osób prowadzących gospodarstwa rolne na ćwiczenia wojskowe odbywały się w okresie jesienno-zimowym, jako porach roku najmniej intensywnych w realizacji prac rolnych, w których to rolnicy mogliby uczestniczyć bez znacznego uszczerbku dla swoich gospodarstw - dodał.
Podkreślmy, że niezależnie od pory roku, każdy rolnik może odwołać się od decyzji w sprawie powołania na ćwiczenia wojskowe i każdy taki przypadek będzie indywidualnie rozpatrywany.
Czytaj także: Dzwonią do polskich rolników. Zaczęło się
Ustawa o obronie Ojczyzny
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny grupa zawodowa rolników nie została wykluczona do odbycia obowiązkowej służby wojskowej oraz odbycia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych.
Wezwanie na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe w bieżącym roku mogą dostać osoby, które nie ukończyły 55 roku życia, mają za sobą zasadniczą służbę wojskową lub przeszkolenie wojskowe zakończone przysięgą oraz miały nadany przydział mobilizacyjny do konkretnej jednostki wojskowej.
Drugą grypą osób, która może otrzymać zaproszenie na szkolenie są tzw. rezerwiści pasywni. Pod tym pojęciem kryją się wszystkie te osoby, które otrzymały kategorię wojskową, ale nie otrzymały przydziału do żadnej jednostki wojskowej i nie odbyły żadnego szkolenia wojskowego.
Co do zasady rolnicy mogą znajdować się w obu grupach kwalifikujących się na ćwiczenia wojskowe, czyli w grupie rezerwistów aktywnych i pasywnych.
Czytaj również: Woń obornika i policyjne interwencje. Rolnicy mają dość