Jak informuje BBC, znalazcą posągu jest Nidal Abu Eid. Pracował na swoim polu w Khan Younis w południowej części strefy Gazy, kiedy natrafił na posąg bogini noszącej wężową koronę.
Przeczytaj także: Archeolodzy zdumieni. To dowód na zmartwychwstanie Jezusa?
Znaleźliśmy go przypadkiem. Był zabłocony, więc umyliśmy go wodą. Zdawaliśmy sobie sprawę, że coś cennego, ale nie mieliśmy pojęcia, że ma aż tak wielką wartość archeologiczną – mówił Nidal Abu Eid w wywiadzie dla BBC.
W Strefie Gazy odkryto pomnik starożytnej bogini
Posąg ma 22 cm wysokości i przedstawia kananejską boginię Anat. Według ustaleń archeologów liczy sobie 4,5 tys. lat i powstał w okresie późnego brązu.
Przeczytaj także: Znaleźli go w podziemiach Notre-Dame. "Niezwykle rzadkie...."
Dziękujemy Bogu i jesteśmy dumni, że pozostał na naszej ziemi, w Plestynie, od czasów kananejskich – cieszył się Nidal Abu Eid w rozmowie z BBC.
Obecnie posąg jest wystawiony w Qasr al-Basha. To zabytkowy budynek, w którym znajduje się jedno z niewielu muzeów w Strefie Gazy. Odsłonięcie artefaktu odbyło się w trakcie uroczystej konferencji prasowej.
Przeczytaj także: Niezwykłe odkrycie w Assam. Zdaniem archeologa to "nieznana cywilizacja"
Takie odkrycia dowodzą, że Palestyna ma cywilizację i historię, a nikt nie może temu zaprzeczać ani tego fałszować. To jest naród palestyński i jego starożytna cywilizacja kananejska – mówił w trakcie konferencji prasowej Jamal Abu Rida z prowaszonego przez Hamas Ministerstwa Turystyki i Starożytności (BBC).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.