Roman Giertych był posłem w latach 2001 - 2007. Szefował wtedy skrajnie prawicowej Lidze Polskich Rodzin, wywodząc się ze środowiska Radia Maryja. Co ciekawe, jego bliskim współpracownikiem był wtedy... Krzysztof Bosak, dzisiejszy lider Konfederacji.
W 2005 roku LPR weszła w koalicję z Prawem i Sprawiedliwością i Samoobroną. Partie te tworzyły rząd do 2007 roku. Przez dwa lata Roman Giertych pełnił funkcję wicepremiera i ministra edukacji.
Oświatowe rządy Romana Giertycha wzbudzały wiele kontrowersji. To on wprowadził do szkół mundurki, a wskazana przez niego ówczesna Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska chciała... walczyć z teletubisiami. Z jego inicjatywy wprowadzono też tzw. becikowe.
W pewnym momencie uczniowie i nauczyciele zaczęli protestować przeciwko działaniom resortu Giertycha. Doszło do głośnego strajku, który szef LPR nazwał "protestem ugrupowań lewackich". Inicjatywa "Giertych musi odejść" zyskiwała coraz większe poparcie.
Czytaj także: Zobaczcie, w jakich warunkach mieszka Bosak. Gotowi?
Organizacje międzynarodowe uważały, że Roman Giertych "promuje homofobię" i cenzuruje europejskie podręczniki edukacyjne. Co ciekawe, od wielu poglądów ówczesnego wicepremiera odcinał się wówczas... prezes Jarosław Kaczyński.
Zmiana retoryki Romana Giertycha
Po 2007 roku Giertych i Kaczyński to zaciekli, polityczni wrogowie. Po przegranych wyborach były minister edukacji zrezygnował z szefowania LPR i aktywnej polityki. Od 2009 roku deklaruje się jako wyborca Platformy Obywatelskiej.
W 2023 roku zapowiedział powrót do polskiej rzeczywistości politycznej. Wystartował do Sejmu z listy KO w okręgu świętokrzyskim. Uzyskał mandat.