Ekspert ds. broni chemicznej Hamish de Bretton-Gordon, emerytowany brytyjski pułkownik zauważa, że od stycznia 2024 roku liczba ataków w Donbasie z użyciem gazu bojowego drastycznie wzrosła. Jak podaje serwis interia.pl, od lutego 2022 roku ukraińska armia zgłosiła około 600 takich przypadków, jednak w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy tego roku liczba ta wzrosła do około 4000.
De Bretton-Gordon na łamach brytyjskiego dziennika "The Telegraph" przypomniał, że gaz bojowy już w kwietniu 1915 roku przełamał impas wojny pozycyjnej, kiedy Niemcy użyli chloru przeciwko nieprzygotowanym oddziałom alianckim. Ekspert wskazuje, że podobna taktyka jest obecnie stosowana w Ukrainie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwraca również uwagę na fakt, że niektóre ukraińskie jednostki są poddawane atakom gazowym nawet 2-3 razy dziennie, najczęściej z użyciem gazu CS lub chloropikryny. Obie te substancje są nielegalne zgodnie z Konwencją o zakazie broni chemicznej z 1993 roku, której sygnatariuszami są zarówno Rosja, jak i Ukraina.
Rosja coraz częściej używa gazów bojowych
Drony zrzucają na okopy kanistry z gazem, który powoduje duszności i wymioty, zmuszając żołnierzy do opuszczenia schronienia. W momencie, gdy opuszczają oni swoje pozycje, drony zwiadowcze precyzyjnie naprowadzają na nich ogień artyleryjski.
Ekspert zaznacza, że w tej sytuacji pomoc ze strony Wielkiej Brytanii i ONZ jest niezbędna. W szczególności Londyn powinien dostarczyć Ukrainie nowoczesne maski przeciwgazowe, ponieważ brytyjskie firmy są liderami w ich produkcji, spełniając potrzeby m.in. Departamentu Obrony USA, brytyjskiego Ministerstwa Obrony i większości państw NATO.
Bretton-Gordon podkreśla, że zatwierdzenie takiej pomocy powinno być łatwiejsze i szybsze niż procedury związane z dostarczaniem broni śmiercionośnej, o którą zabiega prezydent Zełenski. "Nie możemy tracić czasu" – apeluje ekspert.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.