Pod koniec 2023 roku Biały Dom poinformował, że Japonia przyjęła wniosek Stanów Zjednoczonych dotyczący dostaw systemów obrony powietrznej Patriot. Kluczowym czynnikiem umożliwiającym tę decyzję była liberalizacja przez japoński rząd dotychczasowych, restrykcyjnych regulacji na eksport uzbrojenia.
W ramach zmienionej polityki, Japonia zyskała możliwość przekazywania zagranicznym krajom broni wyprodukowanej na podstawie licencji z innego państwa. Zgodnie z raportem agencji Associated Press, po ogłoszeniu tej decyzji narosły spekulacje dotyczące potencjalnego wykorzystania tej broni przez Ukrainę w konflikcie z Rosją.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ambasador Rosji w Tokio straszy Japonię konsekwencjami
Do kwestii Patriotów w rządowej agencji Ria Nowosti odniósł się ambasador Rosji w Tokio Nikołaj Nozdrew. Polityk zagroził Japonii konsekwencjami, jeśli pociski Patriot trafią do Ukrainy.
W kwestii dostaw Patriotów jest oczywiste, że wszystkie decyzje zostały podjęte bardzo szybko, jeśli nie w pośpiechu, aby wykonać to konkretne zadanie. I tak naprawdę ta decyzja pozwala w pewnym sensie Amerykanom przejąć kontrolę nad bronią, którą posiada strona japońska i wykorzystać ją według własnego uznania. W związku z tym starannie zadbamy o to, aby dostarczone Patrioty nie trafiły na Ukrainę, bo jeśli tak się stanie, wystąpią dotkliwe konsekwencje dla stosunków dwustronnych, włączając w to nasze kroki odwetowe.
Czytaj więcej: Kolejna wojna w Europie? Czekają na powrót Trumpa.
Spór terytorialny między Rosją a Japonią
Relacje i Japonia to kraje, które od lat nie żyją w dobrych relacjach. Spór terytorialny między Rosją a Japonią koncentruje się na kwestii przynależności Wysp Kurylskich. Po zakończeniu II wojny światowej, Japonia oficjalnie zrezygnowała z praw do tego archipelagu na rzecz Związku Radzieckiego.
Według stanowiska rządu japońskiego, ta rezygnacja nie obejmowała konkretnych wysp: Iturup, Kunaszyr, Szykotan oraz archipelagu Habomai. Rząd w Tokio odnosi się do tych terenów, nazywając je Terytoriami Północnymi, co podkreśla ich odrębność i przedmiot spornego roszczenia.