Rosja rozpoczęła seryjną produkcję mobilnych schronów Kub-M, które zapewniają ochronę przed "promieniowaniem wybuchu nuklearnego i skażeniem radioaktywnym terenu". Informację przekazał niezależny portal Moscow Times, powołując się na dane Instytutu Badawczego Obrony Cywilnej.
Standardowa wersja schronu Kub-M składa się z sali mogącej pomieścić 54 osoby oraz bloku technicznego. Dzięki modułowej konstrukcji możliwe jest rozszerzenie schronu o dodatkowe segmenty, dopasowując go do indywidualnych potrzeb. Nie wiadomo jednak o jakich możliwościach i konfiguracjach mowa.
W przeciwieństwie do tradycyjnych struktur obrony cywilnej, Kub-M jest konstrukcją mobilną. Instytut, który opracował projekt, podkreśla, że produkcja, transport i montaż tego schronu są ponad dwukrotnie tańsze niż budowa porównywalnej konstrukcji stacjonarnej. Cały proces nie przekracza trzech miesięcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na początku 2023 roku Rosja rozpoczęła przegląd schronów przeciwlotniczych z czasów Związku Radzieckiego. Wiele z nich przez dekady pozostawało nieużywanych, a znacząca część była w bardzo złym stanie technicznym. W odpowiedzi na te wyzwania, w grudniu ubiegłego roku wprowadzono normy dotyczące przekształcania piwnic i parkingów podziemnych w schrony.
Według informacji podanych przez Polską Agencję Prasową, wprowadzenie mobilnych schronów Kub-M ma na celu szybkie i efektywne wzmocnienie systemu obrony cywilnej w obliczu potencjalnych zagrożeń nuklearnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.