Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Rosja. Tego uczą w szkołach. "Coraz większa militaryzacja"

Ministerstwo Edukacji Federacji Rosyjskiej zamierza wprowadzić przedmioty związane ze szkoleniem wojskowym w szkołach i na uczelniach wyższych - donosi brytyjski wywiad. Ma to świadczyć o "coraz bardziej zmilitaryzowanej atmosferze" w kraju, co już "przypomina czasy ZSRR".

Rosja. Tego uczą w szkołach. "Coraz większa militaryzacja"
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Przedstawiciele brytyjskiego wywiadu zwracają uwagę, że w ostatnich tygodniach Ministerstwo Edukacji Federacji Rosyjskiej coraz częściej wypowiada się na temat realizacji planu włączenia podstawowego szkolenia wojskowego do programu nauczania w szkołach średnich. Obecnie obejmuje to jedynie uczniów ostatnich klas.

"Zmilitaryzowana atmosfera" w Rosji

Ponadto wywiadowcy, powołując się na dokumenty rosyjskiego resortu edukacji, wskazują w komunikacie, że od września 2023 r. - w ramach przedmiotu "Podstawy bezpieczeństwa życia" - obowiązkowe staną się szkolenia z obsługi karabinów szturmowych AK i granatów ręcznych, musztry wojskowej oraz stosowania środków ochrony indywidualnej.

Inicjatywy podkreślają coraz bardziej zmilitaryzowaną atmosferę w Rosji podczas wojny, a także (prawdopodobnie celowe) skojarzenie ze Związkiem Radzieckim, gdzie takie szkolenie było obowiązkowe w szkołach do 1993 roku – czytamy w recenzji.

Szkolenie wojskowe dla rosyjskich studentów

W grudniu 2022 r. rosyjskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło program podstawy szkolenia wojskowego dla studentów, który wcześniej nie obowiązywał wszystkich na uczelniach w Rosji.

To kolejny element, który świadczy o coraz bardziej zmilitaryzowanych nastrojach w Rosji. Wcześniej podobną opinię wyraził amerykański think tank - Instytut Badań nad Wojną (ISW), wspominając rozmieszczonych na dachach rosyjskich resortów systemów obrony powietrznej.

"Wojna o przetrwanie Rosji"

Amerykanie uważają, że ​​Kreml mógł zintensyfikować wysiłki, aby przedstawić rosyjską inwazję na Ukrainę jako "wojnę o przetrwanie Rosji", by stworzyć "informacyjne warunki" do przedłużającej się wojny.

Eksperci podkreślają, że mało prawdopodobne jest to, aby Kreml uważał, że Moskwa jest celem dla Ukrainy. Ich zdaniem jest to też część nowej operacji informacyjnej, co prawdopodobnie zwiększy poparcie Rosji dla działań wojennych oraz ewentualnej dalszej mobilizacji. - Jak zrobiły to nazistowskie Niemcy podczas inwazji na Związek Radziecki - wskazuje ISW.

Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić