Jak uważa minister edukacji Kazachstanu Aschat Ajmagabetow, pierwszoklasiści muszą uczyć się tylko swojego ojczystego języka kazachskiego. "Dziecko musi najpierw nauczyć się pisać i czytać w jednym języku. Potem o wiele łatwiej jest opanować następny" - przekazał minister.
Rosyjski zostanie tylko w rosyjskojęzycznych szkołach
W klasie pierwszej będzie więc tylko język kazachski, w klasie drugiej zostanie dodany rosyjski, a w trzeciej - angielski. Decyzja ta dotyczy w tej chwili tylko klas i szkół z kazachskim językiem nauczania.
Propagandowa agencja "Interfax" uspokaja jednak, że w programie uczniów klas pierwszych i drugich uczących się w języku rosyjskim pozostaną dwa przedmioty - rosyjski i kazachski.
Zmniejsza się liczba rosyjskojęzycznych nauczycieli
Według wstępnych szacunków w Kazachstanie jest ok. 75 proc. szkół z kazachskim językiem nauczania, pozostałe 25 proc. - z językiem rosyjskim. Jednak w ostatnich latach w kraju istnieje tendencja do zmniejszania liczby rosyjskojęzycznych nauczycieli i dzieci uczących się po rosyjsku.
Język rosyjski nie ma w Kazachstanie statusu języka państwowego, ale jest powszechnie używany i posiada status języka do kontaktów międzynarodowościowych. Tendencje do używania języka kazachskiego w życiu codziennym nasiliły się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Kazachstan odcina się od Rosji
Kazachstan tradycyjnie był uważany za sojusznika Rosji w zakresie polityki międzynarodowej. Jednak od początku wojny w Ukrainie zarówno miejscowi, jak i władze państwowe wspierają Ukrainę. W kraju przewidziana jest kara za symbol "Z", który uważany jest za gest wsparcia dla wojny, a miejscowi chętnie zgłaszają prorosyjskie symbole policji.
Rosyjska inwazja na Ukrainę popsuła relacje Kremla z dotychczas wiernym sojusznikiem z Kazachstanu. Prezydent Kasym-Żomart Tokajew otwarcie krytykował działania Putina i podpisał decyzję o wyjściu z Międzypaństwowego Komitetu Monetarnego Wspólnoty Państw Niepodległych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.