Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Rosja wciąż rozbudowuje cmentarze. Nie ma gdzie chować poległych?

Rosjanie inwestują w rozbudowę cmentarzy. W ubiegłym roku wydano na ten cel niemal sześciokrotnie więcej niż trzy lata temu. Niezależny rosyjski portal "The Moscow Times" przytoczył te informacje z oficjalnego portalu zamówień publicznych. Miejsca szybko się kończą, a żołnierze nadal giną na froncie.

Rosja wciąż rozbudowuje cmentarze. Nie ma gdzie chować poległych?
Cmentarze w Rosji są masowo rozbudowywane, mimo że zgonów oficjalnie jest coraz mniej (Pixabay)

W ubiegłym roku rosyjskie władze przeznaczyły na rozbudowę cmentarzy ponad 225 milionów rubli. Stanowi niemal dwukrotność wydatków z 2022 roku i prawie sześciokrotność środków wydanych w 2020 roku.

W bieżącym roku, od stycznia do czerwca, samorządy już wydały na ten cel 136 milionów rubli. Dla porównania, w 2020 roku rosyjskie regiony wydały na rozbudowę nekropolii 38 milionów rubli, w 2021 roku – ponad 124 miliony rubli, a w 2022 roku – 122 miliony rubli.

Jak zaznacza "The Moscow Times", wzrost wydatków był efektem szeroko zakrojonego programu renowacji cmentarzy, który miał na celu modernizację i rozbudowę istniejącej infrastruktury. Informacje RMF24 wskazują, że gdyby uwzględnić wydatki na rozbudowę cmentarzy w latach 2018 i 2019, całkowite kwoty na ten cel wyniosły 125 milionów rubli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wpadli do rosyjskich okopów. Kamera na hełmie nagrała moment starcia

Coraz więcej miejsc w nekropoliach

Jak informuje RMF24, mimo rosnących wydatków na rozbudowę nekropolii, oficjalne statystyki nie wskazują na wzrost liczby zgonów związanych z wojną w Ukrainie. Federalna Służba Statystyki Państwowej podała, że w 2022 roku liczba zgonów spadła o 22 proc., a w 2023 roku o kolejne 7,6 proc.

Ta rozbieżność może wskazywać na różnice między oficjalnymi danymi a rzeczywistością. Liczba ofiar wojny w Ukrainie może być niedoszacowana lub zaniżana w oficjalnych raportach.

- Śmiertelność zaczęła dopiero rosnąć w 2024 r. i w okresie od stycznia do kwietnia wzrosła o 4,5 proc., co przekłada się na 27 tys. zgonów. Te dane nie przystają jednak do szacunków dotyczących liczby żołnierzy poległych w Ukrainie - wskazał portal RMF24.

Według niezależnego serwisu Meduza, podczas wojny w Ukrainie zginęło 120 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Wojna z Ukrainą przyspieszyła rozbudowę cmentarzy?

"The Moscow Times" informuje, że oficjalna liczba zgonów na Covid-19 w Rosji wynosi 680 tysięcy, jednak nieoficjalne szacunki wskazują na ponad milion ofiar. Mimo to, w ciągu dwóch lat pandemii, Rosjanie wydali na rozbudowę cmentarzy dwukrotnie mniej pieniędzy niż w czasie dwóch lat wojny z Ukrainą.

Jak podaje RMF24, najwięcej na rozbudowę cmentarzy podczas dwóch lat wojny w Ukrainie, bo ponad 262 miliony rubli, wydały władze Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego. Największe nakłady przeznaczono na rozbudowę nekropolii w Niżniewartowsku, gdzie w ciągu 2,5 roku wydano ponad 233 miliony rubli na ten cel.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić