Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Rosja zaatakuje ten kraj? Jest stanowisko NATO

Sojusz Północnoatlantycki jak na razie nie posiada żadnych dowodów na to, że Mołdawia będzie kolejnym celem militarnym dla Rosji - przekazał zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană. Spekulacje na ten temat pojawiły się po tym, jak prezydent Mołdawii Maia Sandu wezwała władze na Kremlu do wycofania wojsk z Naddniestrza.

Rosja zaatakuje ten kraj? Jest stanowisko NATO
Według zastępcy sekretarza generalnego NATO nie ma w tej chwili dowodów na możliwy atak Rosji na Mołdawię

Po inwazji Rosji na Ukrainę pojawiły się obawy dotyczące możliwego ataku wojsk rosyjskich na inne kraje wchodzące w przeszłości w skład ZSRR, w tym Mołdawię. NATO jednak uważa, że władze Rosji nie planują inwazji w tym kraju, a przynajmniej nie ma na to jak na razie żadnych dowodów.

Republika Mołdawii nie jest celem militarnym dla Rosji, nie mamy danych, które by to wskazywały. Obserwujemy, co dzieje się w Naddniestrzu, ale dzisiaj nie mamy na to żadnych dowodów - powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană, którego cytuje mołdawski serwis NewsMaker.

Atak na Mołdawię? Dr Piotr Oleksy: "Nie można tego wykluczyć"

Bezpośredniego zagrożenia atakiem w tej chwili nie ma, ale dr Piotr Oleksy, autor książki "Naddniestrze. Terror tożsamości", mówił ostatnio w rozmowie z Wirtualną Polską, że taką ewentualność trzeba brać pod uwagę. Oleksy zapytany przez dziennikarza WP, czy według niego Mołdawia może stać się kolejnym obiektem zainteresowania Władimira Putina, odpowiedział:

Nie można tego wykluczyć. Zachodni świat tego nie wyklucza, władze Mołdawii też tego nie wykluczają. Obawiam się, że to prawdopodobny wariant działania Rosji w najbliższej przyszłości. Mołdawia przez ostatnie trzydzieści lat kolebie się pomiędzy Rosją a Zachodem. Co prawda proeuropejski zwrot, który dokonał się tam w ostatnich latach, wydaje się czymś trwałym, jednak Naddniestrze - część tego kraju - nadal jest sferą silnych wpływów Rosji.

Przypomnijmy, że 15 marca Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zatwierdziło poprawkę, która oficjalnie uznaje Naddniestrze jako strefę rosyjskiej okupacji. Następnie prezydent Mołdawii Maya Sandu zauważyła, że ​​Kiszyniów zawsze domagał się wycofania wojsk rosyjskich i jest gotowy na rozwiązanie dyplomatyczne.

Mołdawia dała jasno do zrozumienia, że ​​Rosja ma do odegrania znaczącą rolę we wszystkim, co dotyczy konfliktu naddniestrzańskiego. Zawsze domagaliśmy się wycofania wojsk rosyjskich z Naddniestrza, domagaliśmy się i nadal domagamy się usunięcia broni. Pokojowego rozwiązania tego konfliktu - powiedziała Sandu.
Zobacz także: Mieszane reakcje po przemówieniu Zełenskiego w Bundestagu. "Ich to przerasta"
Autor: SSŃ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić