14 lutego 2022 roku zaczęła się pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę. Choć Kreml liczył na szybkie zajęcie Kijowa, konflikt trwa do dziś i niewiele wskazuje, że szybko się zakończy. Każdy kolejny dzień wojny to ogromne straty w ludziach, gospodarce, infrastrukturze i dziedzictwie kulturowym Ukrainy. Jak wskazuje portal "National Geographic", wojna prowadzi także do poważnych szkód klimatycznych.
Eksperci z Initiative on Greenhouse Gas Accounting of War (IGGAW) wskazują, że tylko w dwóch pierwszych latach konfliktu w Ukrainie wyemitowano ilość gazów cieplarnianych odpowiadających zużyciu około 175 milionów ton dwutlenku węgla. Takie ilości dwutlenku węgla nie pozostaną bez wpływu na wzrost globalnego ocieplenia.
Z raportu IGGAW jasno wynika, że zwalczanie skutków tej dodatkowej emisji gazów cieplarnianych może kosztować nawet 32 miliardy dolarów. Ukraina planuje wpisać tę kwotę do listy szkód spowodowanych rosyjską agresją. - Będzie to istotna podstawa w sprawie o reparacje, którą wysuniemy przeciwko Rosji — przekazał Rusłan Striłeć, minister ekologii i zasobów naturalnych Ukrainy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ta analiza stanowi najbardziej aktualny i dokładny obraz skutków klimatycznych rosyjskiej inwazji, jaki posiadamy. Pomaga rozwiać mgłę wojny, która zasłania także koszty środowiskowe konfliktu — stwierdził Striłeć.
Wojna na Ukrainie a wzrost emisji dwutlenku węgla
Z raportu przygotowanego przez IGGAW wynika, że aż 1/3 emitowanych gazów cieplarnianych wynika z bezpośrednich działań wojennych. Mowa tu choćby o zużyciu paliwa zasilającego pojazdy wojskowe. Do tego dochodzi emisja związana z naprawą zniszczonych budynków, dróg, czy infrastruktury i pożarami wywołanymi przez kolejne ataki bombowe, rakietowe i ostrzały.
Do tego należy wliczyć emisję gazów cieplarnianych spowodowaną koniecznością przekierowania samolotów komercyjnych na dłuższe trasy, omijające strefę konfliktu. Eksperci wskazują, że w dalszym ciągu jest to temat nie do końca zbadanym. Oznacza to, że ilość emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych może być znacznie wyższa, niż wskazują wyliczenia. Pamiętać należy także, że w każdym kolejnym dniu wojny, ta ilość rośnie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.