Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Rosja zapłaci za szkody klimatyczne. Od początku wojny to 32 miliardy dolarów

Ukraina zażąda reparacji od Rosji. Kijów będzie domagał się od Moskwy wypłacenia pieniędzy za wszystkie szkody wojenne. Wśród kosztów znajdą się również szkody klimatyczne, a te nie są małe. Z szacunków ekspertów wynika, że kwota za same zmiany klimatyczne wynosi już 32 miliardy dolarów i nadal rośnie.

Rosja zapłaci za szkody klimatyczne. Od początku wojny to 32 miliardy dolarów
Rosyjska agresja na Ukrainę to ogromne straty dla klimatu. (Twitter)

14 lutego 2022 roku zaczęła się pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę. Choć Kreml liczył na szybkie zajęcie Kijowa, konflikt trwa do dziś i niewiele wskazuje, że szybko się zakończy. Każdy kolejny dzień wojny to ogromne straty w ludziach, gospodarce, infrastrukturze i dziedzictwie kulturowym Ukrainy. Jak wskazuje portal "National Geographic", wojna prowadzi także do poważnych szkód klimatycznych.

Eksperci z Initiative on Greenhouse Gas Accounting of War (IGGAW) wskazują, że tylko w dwóch pierwszych latach konfliktu w Ukrainie wyemitowano ilość gazów cieplarnianych odpowiadających zużyciu około 175 milionów ton dwutlenku węgla. Takie ilości dwutlenku węgla nie pozostaną bez wpływu na wzrost globalnego ocieplenia.

Z raportu IGGAW jasno wynika, że zwalczanie skutków tej dodatkowej emisji gazów cieplarnianych może kosztować nawet 32 miliardy dolarów. Ukraina planuje wpisać tę kwotę do listy szkód spowodowanych rosyjską agresją. - Będzie to istotna podstawa w sprawie o reparacje, którą wysuniemy przeciwko Rosji — przekazał Rusłan Striłeć, minister ekologii i zasobów naturalnych Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosyjskie okręty 250 km od USA. Nagranie z portu na Kubie
Ta analiza stanowi najbardziej aktualny i dokładny obraz skutków klimatycznych rosyjskiej inwazji, jaki posiadamy. Pomaga rozwiać mgłę wojny, która zasłania także koszty środowiskowe konfliktu — stwierdził Striłeć.

Wojna na Ukrainie a wzrost emisji dwutlenku węgla

Z raportu przygotowanego przez IGGAW wynika, że aż 1/3 emitowanych gazów cieplarnianych wynika z bezpośrednich działań wojennych. Mowa tu choćby o zużyciu paliwa zasilającego pojazdy wojskowe. Do tego dochodzi emisja związana z naprawą zniszczonych budynków, dróg, czy infrastruktury i pożarami wywołanymi przez kolejne ataki bombowe, rakietowe i ostrzały.

Do tego należy wliczyć emisję gazów cieplarnianych spowodowaną koniecznością przekierowania samolotów komercyjnych na dłuższe trasy, omijające strefę konfliktu. Eksperci wskazują, że w dalszym ciągu jest to temat nie do końca zbadanym. Oznacza to, że ilość emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych może być znacznie wyższa, niż wskazują wyliczenia. Pamiętać należy także, że w każdym kolejnym dniu wojny, ta ilość rośnie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Starcie gigantów. Świątek kontra Raducanu w Australian Open
Archeolodzy wprost zaniemówili. Niesamowite odkrycie w Pompejach
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić