Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Rosjanie "jednorazowego użytku". Eksperci oceniają, czym są szprycowani

Źle wyszkoleni cywile czy skazańcy, którzy trafiają na wojenny front, często buntują się przeciwko walce, która z ich perspektywy jest przegrana. Dowództwo chce to zmienić i z pomocą narkotyków obniża zahamowania wojskowych, aby mieć pewność, że bez względu na wszystko, nadal będą strzelać z karabinów maszynowych.

Rosjanie "jednorazowego użytku". Eksperci oceniają, czym są szprycowani
Rosyjscy żołnierze (Wikimedia commons)

Taktykę wojskową Rosji i jej ewolucję już kolejny rok analizuje Royal United Service Institute. Ukraiński personel wojskowy, który przekazuje informacje instytutowi, przyznał, że często spotykani przez nich rosyjscy żołnierze zachowują się jakby byli "pod wpływem amfetaminy lub innych substancji odurzających".

Według raportu informacje te dotyczą żołnierzy określanych mianem "jednorazowej piechoty". Są to poborowi z Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej, więźniowie powołani przez Grupę Wagnera i zmobilizowani poborowi. Mają walczyć "aż do śmierci", a z obserwacji ukraińskich żołnierzy wynika, że nawet w przypadku jak zostaną ranni - nadal wysuwają się naprzód formacji.

Narkotyki mają być podawane żołnierzom w postaci płynnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Po szczycie NATO. Miedwiediew grozi Ukrainie

Historia zna takie przypadki

Odurzanie żołnierzy, którzy znajdują się na froncie, nie jest ani rzadkością ani niczym nowym. Mick Ryan, emerytowany generał dywizji armii australijskiej i strateg wojskowy, był świadkiem takiej taktyki, gdy w 2000 roku był na granicy Timoru Wschodniego z batalionem piechoty.

To nic nowego, wysyłanie żołnierzy do przodu pod wpływem narkotyków, to właściwie dość powszechne w historii wojskowości. Czasami zastępujesz dobry cel, dobre przywództwo i dobre budowanie zespołu narkotykami - przyznał Ryan w rozmowie z Business Insiderem.

Brytyjskie sklepy w czasie I wojny światowej sprzedawali strzykawki z heroiną jako prezenty dla żołnierzy, naziści - często pod postacią cukierków szpikowali swoich ludzi metamfetaminą, aby zwiększyć świadomość i czujność na polu bitwy. Również Amerykanie sięgali po takie rozwiązania - podczas wojny w Wietnamie środki przeciwbólowe i "pigułki pobudzające" — znane również jako speed.

Rosjanie także mają burzliwą historię związaną z używaniem narkotyków i alkoholu. W kwietniu brytyjski wywiad donosił, że alkoholizm był przyczyną śmierci wielu rosyjskich żołnierzy.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić