Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o rozpoczęciu poboru do służby wojskowej. Akcja rozpoczyna się 1 kwietnia i potrwa do 15 lipca. Do wojska planuje się wysłać 150 tys. osób w wieku od 18 do 30 lat. Dla Petersburga plan zakłada 2,5 tys. rekrutów. Służba poborowego, tak jak poprzednio, będzie trwać rok.
Podczas wiosennego poboru, będą obowiązywać nowe innowacje. Jak już wspomnieliśmy, po raz pierwszy odbędą się one według nowych, projektowych przepisów wiekowych.
Teraz podlegają temu obywatele w wieku od 18 do 30 lat. Wyjątek stanowią osoby, które przed 1 stycznia 2024 r. ukończyły 27 rok życia oraz osoby, które znajdują się już w rezerwie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co dalej? Nowe zasady dotyczą wizytowania wojskowego urzędu rejestracyjnego i poboru oraz testowej dystrybucji wezwań elektronicznych.
Jak informuje portal meduza, władze rosyjskie w dalszym ciągu rzekomo obiecują, że nie będą wysyłać poborowych na wojnę na Ukrainę ani do służby w zaanektowanych "nowych" obwodach. Jednocześnie możliwa jest obsługa w regionach graniczących z Ukrainą - Biełgorod, Kursk i Briańsk.
Wszystkie te regiony były w ostatnich miesiącach przedmiotem regularnych ataków dronów i artylerii, a jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy, w których - zdaniem władz Ukrainy, pracują ochotnicy spośród obywateli Rosji, regularnie zgłaszają ataki na osiedla przygraniczne.
Ponadto pojawiają się informacje o służbie poborowych na okrętach rosyjskiej Floty Czarnomorskiej: okręty te stały się także regularnym celem Sił Zbrojnych Ukrainy w okresie wojny na pełną skalę z Ukrainą.
Prawnicy ostrzegają poborowych, że zagrożeniem jest dla nich namawianie przez władze wojskowe do podpisania kontraktu z Ministerstwem Obrony Narodowej i pójścia na wojnę. Jeśli to zrobią, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafią na wojnę.
Duże kary od Władimira Putina
Jest dużo niebezpieczeń dla poborowych. Od 2023 roku po wysłaniu wezwania do poborowego osoba traci prawo do opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej.
Wielokrotnie wzrosły także kary za uchylanie się od poboru do wojska. Tym samym za niestawiennictwo w wojskowym urzędzie rejestracyjnym i poborowym bez uzasadnionej przyczyny poborowy może zostać obciążony karą w wysokości od 10 do 30 tysięcy rubli. Uchylanie się od służby wojskowej to także artykuł Kodeksu karnego, za który grozi kara do dwóch lat więzienia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.