Jakub Artych
Jakub Artych| 

Rosjanie się boją i odeślą więźniów? Wśród nich jest polski szpieg

Jak podkreśla niezależny portal Meduza, w Rosji zaproponowano więźniom zagranicznym odbycie kary w ich własnych krajach. Jeżeli to prawda, to być może bliski powrotu do Polski jest Marian Radzajewski, który w 2019 roku został w Moskwie skazany za szpiegostwo.

Rosjanie się boją i odeślą więźniów? Wśród nich jest polski szpieg
Rosjanie się boją i odeślą więźniów? Jest polski wątek. Z prawej: Marian Radzajewski (Getty Images)

Pracownicy Federalnej Służby Więziennej Rosji zaczęli zapraszać cudzoziemców przebywających w rosyjskich koloniach do pisemnego wyrażenia zgody na odesłanie ich do ojczyzny, gdzie będą kontynuować odbywanie kary - informuje portal Meduza.

Działacz na rzecz praw człowieka Iwan Astaszin ujawnił, że zwrócił się do niego obywatel Ukrainy, który przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę trafił do IK-8 w obwodzie woroneskim. Więzień powiedział, że ostatnio szef oddziału zaproponował mu napisanie wniosku o wysłanie go do Ukrainy w celu dalszego odbycia kary.

Kierownictwo kolonii zaproponowało, że napisze podobne oświadczenia wszystkim więźniom cudzoziemskim. Jak czytamy do powrotu do domu przygotowywany jest więzień z Białorusi, na wysłanie oczekuje także trzech obywateli Kirgistanu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 06.09

W tej sprawie pojawił się także polski wątek, bowiem oświadczenia sporządzili także dwaj obywatele USA skazani za handel narkotykami i prawdopodobnie gwałt, a także obywatel Polski Marian Radzajewski, który w 2019 roku został skazany na 14 lat więzienia za szpiegostwo.

Przypomnijmy, że w 2019 roku rosyjski sąd skazał Mariana Radzajewskiego za szpiegostwo na rzecz naszego kraju. Polak był przedsiębiorcą zajmującym się handlem częściami zamiennymi do pojazdów produkcji radzieckiej.

Rzekomo miał organizować w Moskwie zakup i wywóz części rosyjskiego systemu rakiet przeciwlotniczych S-300. Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymała go w podmoskiewskim garażu, wyglądającym na rupieciarnię. Miał przy sobie pliki dolarów. Polak nie przyznał się do winy.

Sprawa była tematem spotkania sejmowej komisji do spraw służb specjalnych. W 2019 roku, gdy rosyjskie media obszernie relacjonowały proces "polskiego szpiega", politycy dopytywali przedstawicieli służb wywiadowczych, czy faktycznie Polak brał udział w operacji specjalnej.

Przedstawiciele Agencji Wywiadu mieli wówczas zaprzeczyć, że realizował on misję na zlecenie polskich służb specjalnych.

Rosjanie się boją i odeślą więźniów? Prawo mówi jasno

Zgodnie z prawem osoby skazane za szpiegostwo nie mogą być przekazywane do ojczyzny w celu odbycia tam dalszej kary.

Działacz na rzecz praw człowieka Iwan Astaszin zasugerował, aby pracownicy FSIN kazali wszystkim cudzoziemcom wypełnić ten sam formularz, nie rozumiejąc, kto za co został uwięziony.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić