Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Rosjanie się smażą. Rekordowe temperatury w Moskwie

Mieszkańcy Moskwy zmagają się z intensywnymi upałami. Już drugi dzień z rzędu został pobity dzienny rekord temperatury. W środę 3 lipca termometry wskazały aż 32,5 stopni Celsjusza. Tym samym pobito rekord ciepła z 1917 roku, który utrzymywał się przez ponad sto lat.

Rosjanie się smażą. Rekordowe temperatury w Moskwie
W Moskwie pobito rekord temperatury sprzed ponad stu lat (Pixabay)

Mieszkańcy stolicy Rosji od kilku dni muszą zmagać się z wyjątkowo trudnymi warunkami pogodowymi. W środę odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów dla tego dnia.

Centrum Hydrometeorologiczne, cytowane przez Interfax, poinformowało, że temperatura w Moskwie osiągnęła 32,5 stopnia Celsjusza. Tym samym został pobity poprzedni rekord z 3 lipca 1917 roku, który wynosił 32,3 stopni Celsjusza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Taniej niż w Chorwacji i Polsce. "Teściowa nie może wyjść z szoku"

Rekord temperatury w Moskwie

Fala upałów, która nawiedziła Moskwę, jest niezwykle intensywna. Dzień wcześniej, 2 lipca, również padł rekord temperatury, który utrzymywał się od 1890 roku. Tego dnia temperatura osiągnęła nowy szczyt, przyćmiewając rekord sprzed ponad 130 lat.

Portal Meduza informuje, że maksymalna temperatura kiedykolwiek zarejestrowana w Moskwie wynosiła 38,2 stopnia Celsjusza. Ten rekord został ustanowiony 28 lipca 2010 roku, podczas jednej z najgorętszych fal upałów, jakie kiedykolwiek dotknęły miasto.

Do kiedy będą upały?

W Rosji dawno nie było takiego piekła. Upalna fala, która nawiedziła region, jest jedną z najgorętszych od wielu lat. Na szczęście prognozy wskazują, że w nadchodzący weekend nastąpi ochłodzenie. Spadek temperatury przyniesie ulgę mieszkańcom, którzy zmagają się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi przez ostatnie dni.

Z kolei w Polsce, pod koniec czerwca temperatura powietrza wzrosła do ponad 35 stopni Celsjusza. Taka fala upałów była wyjątkowo uciążliwa dla wszystkich, zwłaszcza dla osób starszych i dzieci, które są najbardziej narażone na negatywne skutki wysokich temperatur.

Z nadejściem lipca sytuacja w Polsce zaczęła się zmieniać. Prognozy meteorologiczne zaczęły wskazywać na nadchodzące ochłodzenie. Już w pierwszych dniach lipca temperatura zaczęła stopniowo spadać, przynosząc chwilową ulgę od upałów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić