W swoim przemówieniu Władimir Putin sugerował, że na wojnę ma zostać powołanych 300 tys. rezerwistów, ale eksperci podkreślają, że dekret dopuszcza szerszą mobilizację i nie jest jasne, kto ostatecznie zostanie powołany.
Zmiany prawne wprowadzone w Rosji przewidują kary do 10 lat więzienia za uchylanie się od mobilizacji i do 15 lat za dezercję w czasie wojny. Wprowadzają również do kodeksu karnego pojęcia "mobilizacji, stanu wojennego i czasu wojny". Mimo to, wielu mężczyzn decyduje się uciec do sąsiednich krajów, gdyż boją się wysłania na front.
Kolejki oczekujących na wyjazd z Rosji utworzyły się też na przejściach granicznych z Finlandią czy Kazachstanem. Z kolei mężczyźni w wieku poborowym są zatrzymywani przed granicą z Białorusią i zawracani do ojczystego kraju na podstawie przepisów o mobilizacji.
Do kogo należy Krym i Donbas? Bloger był zszokowany
Tymczasem w Kazachstanie bloger zadawał pytania mężczyznom uciekającym przed mobilizacją. Pytał przede wszystkim do kogo tak naprawdę należą Krym oraz Donbas.
Odpowiedzi mówią same za siebie - nie chcą iść na wojnę, ale nie potępiają polityki swojego kraju - podkreśla na Twitterze ukraiński polityk - Anton Gerashchenko.
Jak tłumaczą mężczyźni przepytani przez blogera, uciekają z Rosji, ponieważ nie jest to ich wojna. Odpowiadają jednak, że Krym i Donbas należą do Rosji. Na pytanie co w takim razie z Pawłodarem (miasto w Kazachstanie), odpowiadają, że... to skomplikowana sprawa.
Do Ukrainy przybywają oddziały złożone ze "zmobilizowanych" Rosjan. W sieci pojawiło się nagranie pokazujące ich pierwszy kontakt z dowódcą. - Nie wiem - słyszą na pytanie o to, dokąd jadą i co stanowić będzie ich wyposażenie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.