41-letni Fanis Zarifullin wyjechał do Ukrainy 22 kwietnia. Przez dwa miesiące brał udział w ataku wojsk rosyjskich. Pochodzi z regionu Agryz w Tatarstanie. Po dwóch miesiącach wrócił do Rosji. Dziennikarze próbowali się z nim skontaktować, ale nie chciał rozmawiać.
Nie widział się z rodzicami, bo pił alkohol
Za to jego matka opowiedziała o mężczyźnie całą prawdę. Jak powiedziała, po powrocie z Ukrainy Fanis widział swoich rodziców tylko raz, ponieważ ciągle pije alkohol. Jego matka z kolei musi wychowywać jego dzieci, swoje wnuki.
Syn jest teraz w drugim małżeństwie. Pierwsza żona, podobnie jak on, dużo piła. Władze opiekuńcze nawet zagroziły, że pozbawią ich praw rodzicielskich. Byłoby lepiej, gdyby dzieci były ze mną – mówi 64-letnia Farida w rozmowie z portalem idelreal.org.
"Syn okazał się pechowy"
Kobieta skarży się, że zarobił pieniądze za udział w wojnie, ale "nie dał jej ani grosza". - Moja córka mi pomaga, ale sama ma troje dzieci. [...] Pracuje jako nauczycielka w przedszkolu, jej mąż jest kucharzem. Ale syn okazał się pechowy - mówi kobieta.
Matka rosyjskiego żołnierza opowiada, że musiała pomagać synowi finansowo, aby mógł jeszcze zgłosić się na ochotnika do walki z Ukrainą. - Nie miał wtedy pieniędzy, więc zwrócił się do mnie. Kiedy po raz pierwszy zgłosił się na ochotnika, sami kupiliśmy wszystkie ubrania, całe jedzenie - opowiada.
Wydali na to całą emeryturę
Jak wspomina, razem z mężem przeznaczyła na te wydatki całą emeryturę, a musieli kupić dla żołnierza "drugiej armii świata" dosłownie wszystko - ubrania na zmianę, mydło, akcesoria do golenia, konserwy.
Obiecał, że odda nam po powrocie - ale gdzie tam, nie zwrócił ani grosza. A teraz, kiedy ma pieniądze, nie potrzebuje ani ojca, ani matki - dodaje.
Zarobił 227 tys. rubli
Matka mówi, że jej syn był na wojnie przez dwa miesiące: wyjechał 22 kwietnia i wrócił pod koniec czerwca. Za cały ten okres zarobił 227 tys. rubli (18,1 tys. złotych). - Wiem o wszystkim, co się dzieje na jego koncie bankowym. Syn dużo pije, więc roztrwonił te pieniądze w dwa tygodnie - mówi matka.
Nawiasem mówiąc, nie otrzymał pełnej kwoty. W kwietniu zapłacili 22 tys., w maju kolejne 205 tys. - dodaje matka.
Zaczął pić po wojnie w Czeczenii
Wylicza, że teraz pozostało mu nieco ponad 700 rubli. Dzieciom dał maksymalnie dziesięć tysięcy. Matka wspomina, że wcześniej jej syn w ogóle nie pił, ale "zajął się alkoholem po tym, jak służył w Czeczenii".
Ponadto jej syn znów chce iść na wojnę, ponieważ skończyły mu się pieniądze, a nadal ich potrzebuje. Według ostrożnych szacunków opozycyjnego portalu "Idel.Realii" na dzień 20 lipca w wojnie z Ukrainą zginęło 95 osób z Tatarstanu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.