Jak przekazał Andriuszczenko w rozmowie z "Radiem Swoboda", w poniedziałek oficjalne władze miasta otrzymały informację, że nie tylko Rosjanie będą zaangażowane w prace budowlane w zniszczonym i okupowanym Mariupolu.
Białoruscy więźniowie w Mariupolu
Okupacyjne władze chcą sprowadzić w najbliższym czasie osoby z Białorusi, które zostały skazane za drobne przestępstwa. Rosyjscy budowniczowie, którzy przybywają do Mariupola, rzekomo planują zostać i zamieszkać w mieście.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Andriuszczenko nie podał warunków, na jakich białoruscy więźniowie będą wykonywać pracę w Mariupolu. Jednak mówi, że bloki, które będą budować, nie będą wcale przeznaczone dla mieszkańców miasta, których domy zniszczyło rosyjskie wojsko.
Budowniczowie nie planują nigdzie wyjeżdżać, planują budowę budynków mieszkalnych, bloków i nie ukrywają, że budują je dla siebie, w ramach uruchomionego w Rosji od lutego tego roku programu kredytów hipotecznych - dodał.
Czytaj także: To oni powitali Putina w Mariupolu. Ustalono, kim są
Budują dla siebie
Andriuszczenko przekazał też, w Moskwie dotychczas odbyło się ponad 40 przetargów na takie budowy. Otrzymały je firmy należące do oligarchów z otoczenia Kremla. - I to wszystko zbudują z pieniędzy budżetu federalnego - dodał doradca mera Mariupola.
W okresie od lutego do maja 2022 roku wojska agresora niemal zrównały z ziemią 430-tysięczny Mariupol i popełniły tam szereg zbrodni na ludności cywilnej. Brakuje dokładnych danych o łącznej liczbie ofiar walk w tym mieście. Ukraińskie władze przypuszczają, że mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy ludzi.
W zniszczonym i okupowanym przez Rosję Mariupolu wciąż panuje bardzo trudna sytuacja humanitarna. Brakuje m.in. żywności, wody, lekarstw, środków higienicznych, miasto pozbawione jest łączności i ogrzewania.