Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała właśnie najnowsze dane. Wynika z nich, że w Polsce rośnie liczba dziewic konsekrowanych i pustelników. Tylko w 2022 r. odbyło się 61 konsekracji. "Spektakularny wzrost" organizacje katolickie odnotowują właśnie w ostatnich latach.
Czytaj także: Jak zrobił to Polsat? Tak podsumowano WOŚP
W sieci pojawiły się również dane dotyczące poszczególnych województw. Katolicka Agencja Informacyjna poinformowała, że najwięcej dziewic konsekrowanych ma archidiecezja krakowska (57), warszawska (36) i gdańska (29). W pozostałych archidiecezjach jest od kilku do kilkunastu dziewic. Łącznie taką formę życia przybrało w Polsce 398 kobiet.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Katolicka Agencja Informacyjna przekazała również informacje na temat innych grup. Wynika z nich, że w całej Polsce żyje 397 wdów konsekrowanych, w tym jeden wdowiec. Z danych wynika również, że w strukturach zarejestrowanych jest osiem pustelnic i jeden pustelnik. Życie pustelnicze trwa od 7 do 10 lat. Każda z osób musi przejść przez trzy płaszczyzny: psychologiczną, intelektualną i duchową. Portal diecezja.pl tłumaczy, że celem procesu jest "przygotowanie do życia w samotności, osiągnięcie dojrzałości osobistej i pełnej równowagi emocjonalnej".
Czytaj także: Mamy fatalne wieści. Chodzi o Thermomix
Kim jest dziewica konsekrowana?
O obowiązkach dziewic konsekrowanych można dowiedzieć się z portalu konsekrowane.org. Kobiety te składają zobowiązanie do życia w czystości przed ołtarzem jako wyraz miłości do Jezusa Chrystusa. Na portalu można przeczytać, że po złożeniu ślubów mają oddać się "pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie". Każdego dnia dziewice odmawiają tzw. Liturgię Godzin, szczególnie Jutrznię i Nieszpory. Kandydatka pragnąca przyjąć konsekrację zwraca się bezpośrednio do Biskupa Diecezjalnego.