Do północy w poniedziałek PKW otrzymała sześć zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych, które zostały zarejestrowane. Pierwsze zgłoszenie dotyczyło Sławomira Mentzena, kandydata Konfederacji. Następnie wpłynęły zawiadomienia dotyczące Rafała Trzaskowskiego, Grzegorza Brauna, Szymona Hołowni, Adriana Zandberga oraz Wiesława Lewickiego.
Start w wyborach prezydenckich ogłaszali też: Karol Nawrocki, Magdalena Biejat, Marek Jakubiak, Katarzyna Cichos, Piotr Szumlewicz, Marek Woch, a w poniedziałek zrobiła to Joanna Szenyszyn. Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja, a ewentualna druga tura odbędzie się 1 czerwca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kalendarz wyborczy. Zgłoszenia do 24 marca
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, termin na zgłoszenie komitetów wyborczych upływa 24 marca. Wybory prezydenckie różnią się od innych, ponieważ komitety mogą być tworzone wyłącznie przez wyborców, a nie przez partie polityczne - informuje Polska Agencja Prasowa.
Aby utworzyć komitet wyborczy, potrzeba co najmniej 15 obywateli z prawem wyborczym. Wymagana jest pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne. Dodatkowo, zgłoszenie musi zawierać podpisy 1000 obywateli popierających kandydata.
Po zebraniu wymaganych podpisów, pełnomocnik komitetu zawiadamia PKW o jego utworzeniu. Dopiero po rejestracji komitetu przez PKW możliwe jest prowadzenie agitacji wyborczej.
Następnym etapem kampanii będzie zgłoszenie kandydata na prezydenta, co musi nastąpić do 4 kwietnia. Do rejestracji kandydata przez PKW konieczne jest zebranie co najmniej 100 tys. podpisów poparcia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.