Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Rośnie liczba rozwodów wśród pingwinów. Zaskakujące odkrycie naukowców

0

Pingwiny małe z australijskiej Wyspy Philip nie są tak monogamiczne, jak dotąd sądzono. Badania wykazały, że "rozwody" i skoki w bok są wśród nich powszechne, co obala dotychczasowe przekonanie o ich stałości w uczuciach.

Rośnie liczba rozwodów wśród pingwinów. Zaskakujące odkrycie naukowców
Pingwiny małe nie tak wierne, jak do tej pory zakładano (Getty Images, Goddard_Photography)

Na australijskiej Wyspie Philip, znanej z największej na świecie kolonii pingwinów małych, naukowcy odkryli, że te ptaki nie są tak wierne, jak wcześniej przypuszczano. Pingwiny małe, które do tej pory uważano za monogamistów, często zmieniają partnerów, a nawet angażują się w przelotne romanse.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Monash oraz Rezerwatu Przyrody na Wyspie Philip przez 13 sezonów lęgowych obserwował prawie 1000 par pingwinów. Wyniki ich pracy, opublikowane w czasopiśmie "Ecology and Evolution", pokazują, że "rozwody" są wśród tych ptaków powszechne. Prof. Richard Reina, kierownik grupy badawczej, wyjaśnia, że pingwiny często zmieniają partnerów po nieudanym sezonie lęgowym, próbując zwiększyć swój sukces reprodukcyjny.

W dobrych czasach pingwiny w dużej mierze trzymają się swoich partnerów, chociaż zdarzają im się skoki w bok. Jednak po słabym sezonie lęgowym często próbują znaleźć nowego partnera, aby zwiększyć swój sukces reprodukcyjny — wskazuje Reina, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dachowanie na rondzie. Groźny wypadek w Lublinie

Skutki "rozwodów" wśród pingwinów

Badania wykazały, że jedna czwarta par pingwinów małych rozstała się w ciągu ponad dekady. Co ciekawe, zmiana partnera nie zawsze przynosiła oczekiwane rezultaty. Nowe pary często miały trudności z doczekaniem się potomstwa, co wynikało z opóźnień w reprodukcji i braku zgrania w opiece nad jajami i pisklętami.

Naukowcy zauważyli, że dynamika społeczna w kolonii pingwinów ma większy wpływ na ich sukces lęgowy niż czynniki środowiskowe, takie jak dostępność pożywienia. Prof. Andre Chiaradia z Rezerwatu Przyrody na Wyspie Philip podkreśla, że korzystne warunki środowiskowe zmniejszają liczbę pingwinich "rozwodów". Zmiany klimatyczne i ocieplenie oceanów sprawiają, że pingwiny mają więcej czasu na gody, co prowadzi do większej rozwiązłości.

Odkrycia te mogą pomóc w opracowywaniu strategii ochrony ptaków morskich, uwzględniając wpływ człowieka na ich środowisko. Jak zauważa prof. Chiaradia, pingwiny z Wyspy Philip mogą teraz łatwiej zdobywać pożywienie, co pozwala im na więcej czasu i energii na życie towarzyskie.

Ci mali bezwstydnicy mają zatem więcej czasu i energii na gody, więc z radością dzielą się miłością na lewo i prawo. Najbardziej rozwiązłe seksualnie osobniki mają nawet pięciu partnerów jednej nocy – wskazuje prof. Chiaradia.
Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjna decyzja Trumpa o prawie ziemi. Polonia nie kryje obaw
Łukaszenka idzie po siódmą kadencję. Analityk mówi o "operacji specjalnej"
"Żołnierz pełni rolę przynęty". Ujawnił, jak walczą z ukraińskimi dronami
Gryzonie wyjadają narkotyki z komisariatów. Są uzależnione?
Zverev w finale Australian Open. Djoković zakończył zmagania
Długotrwałe skutki long Covid. Nowe badania
Pokazała nagranie z Tatr. "Absolutnie zawsze"
Czerwona kartka od młodzieży. Episkopat pracuje nad zmianami
Jedno z najtrudniejszych pytań dla księdza. Komentujący szybko weszli w polemikę
Wyprzedzanie poboczem, hamowanie i kolizja. "1020 zł i 10 pkt"
Kolejni północnokoreańscy żołnierze trafią na front. To nie wszystko
Wyniki Lotto 23.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić