Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka | 

Rosyjska "szkoła korupcji" kwitnie. Władimir Putin może być dumny

Niezależny rosyjski portal Meduza obszernie opisuje zachowanie rosyjskich urzędników, którzy wracają do kraju z delegacji na terenach okupowanych. Na porządku dziennym jest traktowanie podwładnych z "niebywałą nawet jak na Rosję wyższością", a także trwonienie środków publicznych na ogromną skalę.

Rosyjska "szkoła korupcji" kwitnie. Władimir Putin może być dumny
Poważne problemy z urzędnikami wracającymi z terenów okupowanych na Ukrainie (Twitter)

Z informacji przekazanych przez Meduzę wynika, że w wielu rosyjskich urzędach odnotowywane są niepokojące zachowania urzędników, którzy wrócili na swoje stanowiska w Rosji po delegacjach na terenach okupowanych. Donoszący o problemach wskazują na wyjątkowe nawet jak na rosyjskie standardy, "liberalne podejście" do wydawania pieniędzy z budżetu federalnego.

Jedno ze źródeł nazywa urzędy na terenach okupowanych "prawdziwą szkołą korupcji". Urzędnicy zaznajomieni ze sprawą relacjonują, że w sytuacji trwającej wokół wojny niezywkle łatwo jest ukryć kradzież konkretnych sum. Jest to tym łatwiejsze, że wydatki pozostają praktycznie bez nadzoru. Funkcjonariusze bezpieczeństwa koncentrują się przede wszystkim na walce z ukraińskimi agentami. Wszystko inne schodzi na drugi plan.

Pobyt na terenach okupowanych sprawia, że urzędnikom puszczają wszystkie hamulce. Po powrocie do kraju "próbują przywłaszczać sobie więcej środków, niż jest to powszechnie akceptowane". Zauważalna jest także inna tendencja. Źródła Meduzy wskazują, że wielu urzędników, na których ciążą zarzuty korupcyjne lub obawiają się ich postawienia, decyduje się na wyjazd na tereny okupowane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Broń z USA w akcji na froncie. Bez litości dla T-90

Przykładem ma być Siergiej Charłaszkin, wicegubernator obwodu leningradzkiego, którego aresztowano w październiku ubiegłego roku, stawiając mu zarzuty korupcyjne w związku z brakującymi funduszami w Rosyjskim Banku Rolnym. Bank wycofał oskarżenia, a Charłaszkim został wysłany do samozwańczej "Donieckiej Republiki Ludowej", aby nadzorować tam "odbudowę infrastruktury".

Urzędnicy skarżą się na zachowanie przełożonych, którzy wrócili z terenów okupowanych

Meduza donosi, że zmianie miało ulec również zachowanie osób wracających z okupowanych części Ukrainy wobec podwładnych. Mieli przyjąć "quasi-wojskowy" styl komunikacji z pracującymi dla nich osobami.

Nie jestem tylko waszym szefem, jestem waszym dowódcą. A ty jesteś nikim. Pokłoń się - mieli usłyszeć podwładni od jednego ze zwierzchników.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Źródło portalu podkreśla jednocześnie, że tego rodzaju przypadki nie powinny stać się szczególnie poważnym problemem, bo po pierwsze nie ma zbyt wielu tego rodzaju urzędników, a po drugie "jeśli staną się zbyt odważni, zostaną po prostu zastąpieni".

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić