Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Rosyjski polityk grozi Finlandii. "Prosi się o zniszczenie"

Rosyjski parlamentarzysta Władimir Dżabarow nerwowo zareagował na plany Finlandii dotyczące dołączenia do NATO. – Jeżeli to zrobi, stanie się strategicznym celem. Doprowadzi to do zniszczenia kraju – stwierdził emerytowany generał FSB.

Rosyjski polityk grozi Finlandii. "Prosi się o zniszczenie"
Rosyjski parlamentarzysta Władimir Dżabarow skrytykował plan dołączenia do NATO przez Finlandię (Wikipedia Commons, Council.gov.ru)

Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Finlandia daje coraz wyraźniejsze sygnały, że będzie obiegać się o członkostwo w NATO. Pomysł wywołał spore emocje wśród rosyjskich polityków. Głos w sprawie zabrał deputowany Władimir Dżabarow.

Jeżeli władze w Helsinkach się na to zdecydują, popełnią strategiczny błąd. Finlandia, która przez lata rozwijała się dzięki współpracy gospodarczej z Rosją, stanie się celem. To byłaby tragedia dla całego narodu fińskiego – grozi członek rosyjskiej Rady Federacji.

Rosyjski parlamentarzysta krytykuje władze w Helsinkach. "Finowie nie chcą zniszczenia ich kraju"

Fińska premier Sanna Marin zapowiadała ostatnio, że decyzja w sprawie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego musi zapaść "na wiosnę". Dołączenie Finlandii do NATO byłoby bardzo nie w smak Rosji. Dżabarow uważa, że taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny.

Wątpię, żeby sami Finowie chcieli podpisać kartę, oznaczającą w praktyce zniszczenie ich kraju – stwierdził deputowany.

Finlandia dołączy do NATO? Sondaże nie pozostawiają wątpliwości

Słowom rosyjskiego polityka przeczą jednak ostatnie sondaże. W Finlandii od kilku miesięcy trwa intensywna debata na temat członkostwa w NATO. Według ostatniego badania dla publicznego nadawcy YLE członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim popiera 62 proc. Finów, a jedynie 16 proc. jest temu przeciwnych.

Poprzednie dyskusje o potencjalnym członkostwie Finlandii w Sojuszu miały miejsce po inwazji Rosji na Gruzję oraz po rosyjskiej aneksji Krymu. Następstwem tych wydarzeń było zacieśnienie współpracy między Finlandią a NATO. W 2016 roku władze w Helsinkach zawarły porozumienie z NATO dotyczące możliwości udzielenia dostępu do swojego terytorium dla sił Sojuszu w razie kryzysu w regionie Morza Bałtyckiego.

Obejrzyj także: "Sankcje nie wystarczą". Specjalistka krytykuje działania NATO

Autor: JKM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić