Na ukończenie prac nad systemem Sarmat od miesięcy czekali rosyjscy propagandyści i Władimir Putin. Dyktator stwierdził, że od teraz "wrogowie Rosji dwa razy pomyślą, zanim podejmą jakiekolwiek kroki.
Dlaczego rakiety Sarmat wzbudzają tak duży niepokój na Zachodzie i Ukrainie?
Rosjanie przeprowadzili ekspertyzy wskazujące, że RS-28 Sarmat może transportować głowice bojowe (również jądrowe) o masie do 10 ton. Zasięg rakiet Sarmat jest międzykontynentalny.
Może uderzyć w dowolne miejsce na świecie, zarówno nad biegunem północnym, jak i południowym - informuje rosyjska agencja TASS, cytując raport agencji Roskosmos.
Czytaj także: Obwód charkowski, doniecki i chersoński ostrzelane przez Rosjan. Są ofiary wśród cywilów
Warto zaznaczyć, że rakiety Sarmat to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie broni, jaką dysponuje Rosja. Nie wiadomo jednak czy gotowość bojowa systemu to fakt, czy efekt propagandowej działalności Kremla.
Amerykanie nie potwierdzają rosyjskich doniesień
Na ten moment gotowości bojowej systemu RS-28 nie potwierdzają amerykańskie źródła wywiadowcze.
Nie jesteśmy w stanie potwierdzić, że Rosja postawiła system rakiet Sarmant w stan gotowości bojowej. To jednak doniesienia niepokojące - przekazał w piątek (31.08) Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.
System znany w NATO pod kryptonimem Szatan może przenosić nawet 15 głowic nuklearnych.
Zapewni bezpieczeństwo Rosji przed zagrożeniami zewnętrznymi. Będzie ochroną przed krajami, które sięgają do agresywnej retoryki - mówił w lutym Władimir Putin.
System Sarmat na pewno będzie używany jako straszak w rosyjskiej polityce i propagandzie.
Wiele informacji, które przekazują rosyjskie media i przedstawiciele władzy, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.