EWS  | 
, 
aktualizacja

Rozbrojenie Niemiec i czytanie "Przedwiośnia". O tym mówiła prasa w wigilię 100 lat temu

Wigilia 1924 r. przypadła w środę i nie była dniem szczególnie uroczystym, co odzwierciedlała polska prasa z 24 grudnia. W gazetach dominowały tematy polityczne, zagraniczne oraz kwestie emigracyjne. Warto zwrócić uwagę, że od odzyskania przez Polskę niepodległości minęło sześć lat, a od zakończenia walk o kształty granic odrodzonej RP - trzy lata.

Rozbrojenie Niemiec i czytanie "Przedwiośnia". O tym mówiła prasa w wigilię 100 lat temu
Sto lat temu wigilia nie była najważniejszym tematem dla prasy (pxhere)

Dla Polaków były to czasy odbudowy domostw i nauki życia na nowo.

Konserwatywny dziennik "Rzeczpospolita" nie uznawał Wigilii za dzień wart poświęcenia większej uwagi. W gazecie skupiono się na polityce zagranicznej, szczególnie na Związku Radzieckim i Niemczech, które miały być rozbrojone po I wojnie światowej. Niemcy jednak opóźniały ten proces, co było szeroko komentowane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakiekolwiek wzmianki świąteczne pojawiły się dopiero na piątej stronie, gdzie zamieszczono krótki wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Na noc wigilii" oraz krótką, czterowersową notkę z życzeniami od redakcji, łatwą do przeoczenia. Na dziewiątej stronie znalazł się krótki wiersz "Wigilia" Antoniego Waśkowskiego.

Polityka i emigracja w prasie

W "Kurierze Warszawskim" pojawił się artykuł o polskiej emigracji do Francji, która potrzebowała 200 tys. pracowników z Polski. Francuzi byli gotowi przyznać im obywatelstwo, co miało pomóc w asymilacji. W Polsce brakowało pracy, więc emigracja była promowana przez władze.

W "Echu Warszawskim" zamieszczono recenzję "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a także teksty o świętach. "Robotnik" apelował o pomoc dla najuboższych dzieci w Warszawie, a "Mucha" satyrycznie komentowała sytuację polityczną w Polsce i za granicą.

Wydania wigilijne gazet z 1924 r. były zdominowane przez tematy polityczne i społeczne, z niewielkim naciskiem na świąteczną atmosferę. "Rzeczpospolita" i inne tytuły koncentrowały się na bieżących wydarzeniach, a święta były jedynie tłem dla poważniejszych tematów. "Iskry" i "Kurier Poznański" również nie poświęciły wiele uwagi Wigilii, skupiając się na kwestiach międzynarodowych i lokalnych problemach. W ten sposób prasa sprzed stu lat odzwierciedlała realia tamtych czasów, gdzie polityka i społeczne wyzwania dominowały nad świątecznym nastrojem.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 24.12.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Belgia potwierdza pierwszy przypadek. Małpia ospa coraz groźniejsza
Rosja powinna się obawiać? Ukraina ma tajną broń
Śląsk Wrocław wreszcie znalazł trenera. Teraz musi dokonać cudu
"Piłka jak death metal". Nowy trener Jana Bednarka ma plan
Skrytykował prezydenta. Minister nie gryzł się w język
Arabowie zdziwieni zachowaniem Polaków. Co ich zaskakuje?
Krzyżówka z wiedzy ogólnej. Tylko bystrzaki rozwiążą całość
Eksplozja petardy w Sejnach. Dwaj młodzi mężczyźni w szpitalu
AfD ma teorię dotyczącą zamachowca z Magdeburga. Mógł być "tajnym islamistą"
Tajemnicze zaginięcie Weroniki Jędras. Poruszający apel ojca 23-latki
Policja z Wrocławia potwierdza. Znaleziono ciało zaginionej 23-latki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić