Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 dobiegł końca 30 września. Dane z 9 listopada 2021 roku wskazują na to, że spisanych jest 99 proc. mieszkań. Osoby, które z różnych przyczyn nie wywiązały się z obowiązku, będą tłumaczyć się w sądzie.
GUS wysłał do sądów w całym kraju 300 wniosków o ukaranie osób, które odmówiły udziału w spisie - przekazała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Ewa Bolesławska, naczelniczka wydziału z Departamentu Edukacji i Komunikacji GUS.
Spis powszechny. Ruszyło badanie kontrolne
Tymczasem rozpoczęło się badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 roku. Potrwa ono do 24 listopada 2021 roku.
Jego celem jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jego wyniki umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym - czytamy na spis.gov.pl.
Czytaj także: SMS z takiego numeru? Nie reaguj pod żadnym pozorem!
Badanie realizowane jest wyłącznie za pośrednictwem wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań. "Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci)" - podkreślono na wspomnianej stronie.
Z osobami, które zostały wylosowane do udziału w badaniu, skontaktuje się telefonicznie ankieter statystyczny, dzwoniąc z numeru: 22 828 88 88. Ankieter pytać będzie m.in. o to, gdzie respondent mieszkał 31 marca 2021 r., o poziom wykształcenia, przynależność narodowo-etniczną, własność mieszkania - poinformowano.
Badanie kontrolne trwa około 10 minut. Tożsamość ankietera można zweryfikować na stronie internetowej spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.