Przedsiębiorca James Reed, wydał książkę o najdziwniejszych pytaniach, jakie mogą paść podczas rekrutacji. Firmie Reed, której jest prezesem, należy największa strona poświęcona HR-owi w Europie. Na podstawie swojego doświadczenia Reed tłumaczy, jakie pytania pozornie są mało znaczące, a tak naprawdę są pułapkami dla kandydatów.
Czytaj także: Wywołuje udary i zawały. WHO apeluje do pracodawców
Pytanie-pułapka
Jednym z takich pytań jest: "czy kiedyś ukradłeś/aś coś z pracy, na przykład długopis?". Rekruterzy i specjaliści ds. HR często o to pytają. James Reed uważa, że w takiej sytuacji lepiej mówić prawdę i nie stwierdzać jednoznacznie, że nigdy nic nie ukradliśmy. Inaczej kandydat zostanie uznany za kłamcę, ponieważ, jak uważa Reed, każdemu zdarzyła się taka drobna kradzież, nawet niechcący.
To też działa w drugą stronę, gdyż nie możemy podczas rozmowy o pracę powiedzieć, że kradzież długopisów to normalna rzecz. Reed w swojej książce "Why You: 101 Interview Questions You'll Never Fear Again" radzi też, by nie odpowiadać w stylu "Zdarzyło się raz czy dwa, ale zawsze odkładałem długopis na miejsce".
Pytanie o długopis. Jak należy odpowiadać
Zdaniem Reeda, w takiej sytuacji najlepiej powiedzieć coś wiarygodnego i naturalnego, być może w sposób lekko żartobliwy. Dzięki takiej odpowiedzi, jak twierdzi Reed, rekruterzy będą wiedzieli, że zrozumieliśmy intencję pytania, a jednocześnie - że nie kłamiemy. Autor książki podaje przykładową odpowiedź na to pytanie, ale oczywiście możemy wymyślić i inną w podobnej formule:
Skłamałbym, gdybym powiedział, że nigdy bezmyślnie nie zabrałem ze sobą jakiegoś długopisu z pracy, ale zazwyczaj trafiał on z powrotem na moje biurko, chyba że go gdzieś zostawiłem. Ale nie mam w domu magazynku pełnego firmowych spinaczy i długopisów, jeśli o to chodzi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.