Wojna w Ukrainie trwa już blisko 2,5 roku i póki co nic nie zwiastuje, żeby miała zakończyć się w najbliższym czasie. Pomimo ogromnych trudności i strat, Ukraina od początku stawia silny opór rosyjskiej inwazji i tak jest do dnia dzisiejszego.
Ukraińcy stawiają granicę. Wyniki sondażu mówią jasno
Badanie przeprowadzone przez Fundację Inicjatyw Demokratycznych im. Iłko Kuczerowa we współpracy z Centrum Razumkowa pokazuje, że 81 proc. Ukraińców odrzuca możliwość oddania ziem okupowanych przez Rosję w zamian za zakończenie konfliktu. Tylko 9% respondentów byłoby skłonnych rozważyć taki scenariusz.
Wyniki te sugerują, że Ukraińcy są zdeterminowani, by bronić swojej suwerenności, nawet jeśli oznacza to dłuższy okres wojny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W kwestii relacji z Zachodem, większość Ukraińców również wyraża stanowczy sprzeciw wobec izolacji od europejskich i transatlantyckich struktur. Zaledwie 18,5 proc. ankietowanych zgodziłoby się na rezygnację z członkostwa w NATO, podczas gdy 67 proc. kategorycznie się temu sprzeciwia.
Jeszcze większa liczba respondentów, bo aż 71 proc., nie zgadza się na blokowanie drogi Ukrainy do Unii Europejskiej w zamian za pokój. Te wyniki wskazują na silne pragnienie społeczeństwa ukraińskiego, by utrzymać bliskie więzi z Zachodem i dążyć do integracji z europejskimi strukturami.
Co więcej, 54 proc. Ukraińców jest gotowych kontynuować walkę z Rosją, podczas gdy 28 proc. opowiada się za zakończeniem działań wojennych. Te dane świadczą o wysokiej determinacji społeczeństwa, by walczyć do momentu osiągnięcia pełnego zwycięstwa.
Interesującym aspektem badania jest również stosunek Ukraińców do Rosjan. Aż 76 proc. respondentów uważa, że wszyscy Rosjanie są odpowiedzialni za inwazję na Ukrainę. Tylko co piąty ankietowany jest przeciwny takiemu uogólnieniu. Ponadto, 64,5 proc. Ukraińców wierzy, że zwykli Rosjanie popierają politykę Kremla i naciskają na kontynuację wojny.
Badanie wskazuje również na brak zaufania do Chin jako potencjalnego mediatora w rozmowach pokojowych. 62 proc. Ukraińców nie ufa Pekinowi w tej roli, a tylko 22 proc. miałoby do niego zaufanie.
Wyniki tego sondażu wyraźnie pokazują, że społeczeństwo ukraińskie nie jest skłonne do kompromisów, które mogłyby zagrozić suwerenności kraju lub osłabić jego więzi z Zachodem. Ukraińcy są gotowi do dalszej walki, a ich priorytetem pozostaje obrona narodowych interesów oraz dążenie do integracji z Europą.