Zbiornik Racibórz Dolny rozpoczął piętrzenie wezbranych wód już niedzielnym rankiem, kiedy poziom rzek zaczął gwałtownie wzrastać. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed zalaniem miejscowości położonych niżej, takich jak Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole i Wrocław.
Niestety, mimo podjętych działań, w poniedziałek doszło do katastrofalnej sytuacji w Czechach. U zbiegu rzek Odry i Opawy doszło do pęknięcia tamy. Woda zaczęła wylewać się do miasta, podtapiając kolejne ulice i dzielnice. W zaledwie 24 godziny zalane zostały duże obszary, a mieszkańcy zostali zmuszeni do szybkiej ewakuacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Ostrawie, czeskim mieście położonym nieopodal polskiej granicy, doszło do kolejnych dramatycznych wydarzeń. W kilku dzielnicach miasta pękła zapora ochronna, powodując rozległe wycieki wody. Pęknięcia mają 50 metrów długości.
Ostrawa, ze względu na swoje położenie blisko granicy z Polską, a także bliskość strategicznego zbiornika Racibórz Dolny (zaledwie 30 km), odgrywa ważną rolę w ochronie przed powodziami w całym regionie. Władze czeskiego miasta zapewniają, że robią wszystko, aby uszczelnić miejsce przecieku.
Czy Zbiornik Racibórz Dolny wytrzyma?
Na Facebooku Lubuskich Łowców Burz, pojawiły się zdjęcia, które pokazują zmiany w zbiorniku Racibórz Dolny w ciągu zaledwie 24 godziny. Zbiornik, który pochłonął falę powodziową, zalał cały teren wokół siebie, a obszar, który do tej pory był względnie suchy, znalazł się pod wodą.
Specjaliści szacują, że zbiornik Racibórz Dolny jest w stanie przyjąć aż 166 milionów metrów sześciennych wody, co pozwala wierzyć, że infrastruktura wytrzyma napór wód. Prognozy sugerują, że zbiornik powinien sprostać wyzwaniu.
Na posiedzeniu sztabu kryzysowego podkreślono również, że zbiornik Racibórz Dolny funkcjonuje bez zakłóceń i obecnie nie stwarza żadnego zagrożenia.
Rzeczywiście mieliśmy w nocy przesięk. Udało się ten przesięk ustabilizować i zabezpieczyć. W tej chwili Racibórz pracuje normalnie i nie ma zagrożenia - słyszeliśmy z ust przedstawicielki Wód Polskich.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.