Przed głosowaniem odbyła się długa dyskusja. W jej trakcie kandydaci na Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiadali na pytania posłów i przedstawiali wizje pełnienia funkcji RPO.
Wróblewski mówił m.in. o tym, że obecnie zagrożenia dla wolności obywatelskich nie płyną wyłącznie ze strony władzy publicznej. Spostrzegał, że takie zagrożenie pojawia się też ze strony globalnych koncernów.
Ostatnie miesiące dobitnie pokazały, że to zagrożenie np. w sferze wolności słowa staje się niezwykle poważne, dotyka osób, które wydawałoby się są najpotężniejsze na świecie. Dziś cały świat walczy z pandemią i stawiamy sobie pytanie o równy i sprawiedliwy dostęp do szczepionek czy leków - podkreślał Wróblewski, cytowany przez PAP.
Czytaj także: Policjanci pojechali na wesele. Ten widok ich zamurował
RPO. Patyra i Ikonowicz nie uzyskali poparcia większości posłów
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę posła Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za rekomendacją dla niego było 13 posłów komisji, 11 głosowało przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
Poparcia większości nie uzyskali natomiast prof. Sławomir Patyra i Piotr Ikonowicz. Za pozytywną opinią dla tego pierwszego głosowało 12 posłów, a 14 było przeciw. Nikt się nie wstrzymał. Za rekomendacją dla Ikonowicza głosowało z kolei pięciu posłów. 18 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.
Czytaj także: Dantejskie sceny w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. Lekarze przerywają milczenie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.