W 2022 roku kwalifikacja wojskowa obejmuje młodych mężczyzn, którzy przyszli na świat w 2003 roku. Stawić się na nią mają również obowiązek panowie urodzeni w przedziale lat 1998–2002, o ile do tej pory nie przyznano im kategorii.
Przeczytaj także: "Chcieli, żebyśmy ginęli". Żołnierze Putina uciekli... autostopem!
Kwalifikacja wojskowa 2022 – co za niestawienie się?
W tym roku myśl o otrzymaniu wezwania na kwalifikację wojskową budzi w młodych mężczyznach wyjątkowy stres. Powód? Niestabilna sytuacja polityczna u naszych wschodnich sąsiadów. Wzmianka o wojsku sprawia, że myśli nieuchronnie wędrują ku wojnie w Ukrainie i dramacie milionów ludzi.
Przeczytaj także: Znaleźli to przy rosyjskim żołnierzu. Ukraińcy pokazali zdjęcia
Ze względu na szczególne okoliczności kwalifikacji wojskowej wielu młodych mężczyzn może rozważać niestawienie się. Taka decyzja pociąga za sobą jednak nieprzyjemne konsekwencje, z których większość nastolatków, a nawet starszych od nich panów, nie zdaje sobie sprawy.
Przeczytaj także: 11-latek zgłosił się do wojska. Chciał bronić Ukrainy
Niestawienie się na kwalifikacji wojskowej pociąga za sobą konsekwencje prawne. Jeśli zignorujemy wezwanie i nie przyjdziemy, grozi nam – zgodnie z art. 32. Dziennika Ustaw – grzywna lub przymusowe doprowadzenie przez policję na miejsce, w którym w końcu przyznana zostanie nam stosowna kategoria. Dlatego nawet w przypadku choroby warto zadbać o stosowne zaświadczenie lekarskie!
W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – czytamy w art. 32 Dziennika Ustaw.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa od 4 kwietnia 2022 do 8 lipca 2022. Przypomnijmy, że kwalifikacja wojskowa odbywa się od 2009 roku. Wówczas zawieszono zasadniczą służbę wojskową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji i określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.