Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Rusza kwalifikacja wojskowa 2022. Kto musi się stawić?

4 kwietnia rozpoczyna się w Polsce kwalifikacja wojskowej. Jednak nie wszyscy młodzi mężczyźni myślą o przyznawaniu kategorii z entuzjazmem. Niekiedy zastanawiają się nad zignorowaniem wezwania. Lepiej tego nie robić. Oto powody.

Rusza kwalifikacja wojskowa 2022. Kto musi się stawić?
Jeśli bez uzasadnionej przyczyny nie pojawimy się na komisji wojskowej, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami (Getty Images, arkadiuszkomski)

W 2022 roku kwalifikacja wojskowa obejmuje młodych mężczyzn, którzy przyszli na świat w 2003 roku. Stawić się na nią mają również obowiązek panowie urodzeni w przedziale lat 1998–2002, o ile do tej pory nie przyznano im kategorii.

Kwalifikacja wojskowa 2022 – co za niestawienie się?

W tym roku myśl o otrzymaniu wezwania na kwalifikację wojskową budzi w młodych mężczyznach wyjątkowy stres. Powód? Niestabilna sytuacja polityczna u naszych wschodnich sąsiadów. Wzmianka o wojsku sprawia, że myśli nieuchronnie wędrują ku wojnie w Ukrainie i dramacie milionów ludzi.

Ze względu na szczególne okoliczności kwalifikacji wojskowej wielu młodych mężczyzn może rozważać niestawienie się. Taka decyzja pociąga za sobą jednak nieprzyjemne konsekwencje, z których większość nastolatków, a nawet starszych od nich panów, nie zdaje sobie sprawy.

Zobacz także: Zobacz też: Czy Polska jest w stanie odeprzeć atak Rosji? "Taki scenariusz byłby dla nas niekorzystny"

Niestawienie się na kwalifikacji wojskowej pociąga za sobą konsekwencje prawne. Jeśli zignorujemy wezwanie i nie przyjdziemy, grozi nam – zgodnie z art. 32. Dziennika Ustaw – grzywna lub przymusowe doprowadzenie przez policję na miejsce, w którym w końcu przyznana zostanie nam stosowna kategoria. Dlatego nawet w przypadku choroby warto zadbać o stosowne zaświadczenie lekarskie!

W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – czytamy w art. 32 Dziennika Ustaw.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa od 4 kwietnia 2022 do 8 lipca 2022. Przypomnijmy, że kwalifikacja wojskowa odbywa się od 2009 roku. Wówczas zawieszono zasadniczą służbę wojskową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji i określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym.

Autor: EKO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić