O kwalifikacji wojskowej pisze serwis Ofeminin. "Szkolenia rezerwy nie mają związku z wojną w Ukrainie, są rutynowym działaniem - uspokajają przedstawiciele sztabów wojskowych. Prowadzone są od 2013 roku i planuje się prowadzić je cyklicznie do 2035" - zaznaczono.
Okazuje się jednak, że wezwania z Wojskowych Komisji Uzupełnień otrzymują nie tylko mężczyźni, ale i kobiety - dodano.
Czytaj także: Drakońska kara dla trenera. Mocno dostał po kieszeni
W 2022 roku przed komisją wojskową muszą się stawić m.in. mężczyźni z rocznika podstawowego, czyli urodzeni w 2003 roku. Taki obowiązek dotyczy również mężczyzn z tzw. roczników starszych - urodzonych w latach 1998-2002, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej.
To jednak nie wszystko. Kwalifikacja czeka też takie osoby, które urodziły się w latach 2001-2002 i otrzymały kat. B, a więc zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.
Czytaj także: Prowokacja Jose Mourinho. Posypały się obelgi
Kwalifikacja wojskowa. Które kobiety mogą otrzymać wezwanie?
Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej mają również niektóre kobiety. Wezwania mogą otrzymać panie urodzone w latach 1998-2003, które w tym roku zakończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.
Kto jeszcze musi spodziewać się wezwań? Studentki i absolwentki takich kierunków jak analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.