- Bez wojska nie damy sobie rady - mówił w poniedziałek w rozmowie z WP sołtys gminy Rytel Łukasz Ossowski. - Bez wojskowych amfibii nie uda nam się wyciągnąć z Wielkiego Kanału Brdy i samej rzeki tysięcy powalonych przez wichurę drzew - dodał. We wtorek, cztery dni po ataku żywiołu, wojsko pojawiło się w Rytlu. Razem z VIP-ami: premier Beatą Szydło, ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem i szefem resortu środowiska Janem Szyszko.
Oficerowie prężyli się przed VIP-ami, a żołnierze - jak można dostrzec na zdjęciach i w telewizyjnych migawkach - wyciągali przy pomocy amfibii powalone drzewa z rzeki. Jak ta pomoc wyglądała, gdy wyłączono kamery? Opisuje to na swoim profilu na Facebooku jeden z wolontariuszy, którzy przyjechali do Rytla, by pomóc mieszkańcom uporać się ze skutkami kataklizmu.
"15.08 pracowaliśmy z kilkudziesięcioma ochotnikami przy kanale Brdy w Rytlu. Zasuwaliśmy tam od godziny 10 rano do 18tej. Jest to odcinek 2km leśnej drogi. Wraz z nami od południa przyłączyły się pojazdy wojskowe - dwie sztuki. W tym czasie mieliśmy do dyspozycji 50 -70cywilów i 5 strażaków(uczniów szkoły pożarnictwa!). Dysponowaliśmy prywatnymi 10 piłami
((z początkowego stanu połowa się uszkodziła pod koniec dnia), jednym prywatnym Wranglerem i jedną cywilną koparką" - opisuje na swoim profilu pobyt w Rytlu Adam Miauczynski (zachowano oryginalną pisownię - przyp. red.).
"Do godziny 17tej wojskowe cztero i więcej osiowe ciężarówki przywoziły nam kanapki! Nie pomagały wyciągać pni z kanału Brdy, nie używali swoich żołnierzy, tylko nas mijali i dostarczali często jedzenie. Nasz mały Wrangler zrobił więcej, niż całe wojsko na naszym odcinku pracy" - pisze wolontariusz.
Nagle, około godziny siedemnastej, wszystko się zmieniło. Pracujący wolontariusze usłyszeli dobiegający z odległości około 150 metrów ryk kilkunastu pił i silników ciężkich wojskowych pojazdów. "A stało się to dzięki przyjazdowi VIP-a, który w wojskowych limuzynach oraz w wojskowym terenowym aucie przejechał obok Nas" - pisze Adam Miauczynski.
"Tak, Wojskowi dowódcy nie dali polecenia swoim żołnierzom pracować z nami, używać sprzętu tylko czekali na VIP-a. Z naszej grupy zeszło powietrze, wojskowi nie udostępnili sprzętu tylko pozwolili nam ryzykować zdrowie i życie by dobrze wypaść przed prawdopodobnie najwyższym przełożonym" - dodał wolontariusz z Gdańska.
Pod postem Adama Miauczynskiego pojawiło się kilka krytycznych komentarzy. Jest też wpis radnego z Gdyni, Jarosława Kłodzińskiego, który potwierdza spostrzeżenia wolontariusza. Radny był w Rytlu, także pomagał mieszkańcom usuwać skutki kataklizmu.
"Posypią się awanse, medale, odznaczenia i premie. Pan pułkownik z Chełmna może zostanie nawet generałem? Będą wywiady i łzawe oczy kobiet dla dzielnych żołnierzy i strażaków. Brzmi to jak kpina. Ale to co napisał powyżej Adam Miauczynski to smutna prawda" - napisał w komentarzu radny.
Ministerstwo Obrony Narodowej na swoim profilu na Twitterze publikuje tymczasem serię zdjęć, na których uwieczniono pracujących przy usuwaniu skutków wichury żołnierzy. Jak więc jest naprawdę?
W wyniku nawałnic, które przeszły w nocy z piątku na sobotę nad miejscowościami w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim zginęło sześć osób, a 52 zostały ranne. Ponad 20 tys. odbiorców w tych województwach pozostawało w środę przed południem bez energii elektrycznej na skutek zniszczeń wywołanych nawałnicami. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne. Wichura powaliła też 38 tys. hektarów lasu.