Rząd Hiszpanii zaostrza prawo związane z domowymi zwierzętami. Chodzi o znęcanie się nad nimi. Zgodnie z przepisami rządowego dekretu, zwanego Prawem o Ochronie Zwierząt, w przypadku pobicia zwierzęcia ze skutkiem śmiertelnym sprawca może zostać skazany na 24 miesiące więzienia. Dotychczas maksymalna sankcja wynosiła 18 miesięcy.
W sytuacji gdyby wskutek znęcania się zwierzę miało trafić do weterynarza, autorowi zadanego okrucieństwa będzie groziło do 18 miesięcy pozbawienia wolności. Nowa regulacja przewiduje również likwidację spisu niebezpiecznych ras psów.
Jakich zwierząt dotyczy nowe prawo Hiszpanii?
Przepisy stanowią, że prawo otacza opieką "kręgowce" przetrzymywane w domach. Zapis może wydawać się nie do końca jasny, jednak minister praw socjalnych i Agendy2030 Ione Bellarra doprecyzowała, o jakie "kręgowce" chodzi.
Podczas piątkowej konferencji prasowej w Madrycie polityk powiedziała, że nowa regulacja służy głównie ochronie psów i kotów. Dodała, że przepisy mają je chronić m.in. przed masowym porzucaniem, co jest nagminne w Hiszpanii.
Jak szacują organizacje praw zwierząt, co roku w Hiszpanii porzucanych jest przez swoich właścicieli od 150 tys. do 300 tys. czworonogów, głównie psów. Zgodnie z nowym prawem za porzucenie zwierzęcia jego właścicielowi będzie groził mandat w wysokości do 30 tys. euro.
Według informacji dziennika "La Vanguardia" w Hiszpanii w 2021 r. było 9,3 mln psów oraz 5,8 mln kotów, czyli o prawie 40 proc. więcej niż w 2019 r., w ostatnim roku przed pandemią Covid-19.
Polska i prawa ochrony zwierząt domowych
W Polsce, według Ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku, zwierzę to "istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę".
Polskie przepisu mówią jasno: "kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". To samo dotyczy osób znęcających się nad zwierzętami. Ponadto, polskie prawo rozróżnia czyny popełnione "ze szczególnym okucieństwem". Za te, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.