Z ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że jeśli liczba nowych zakażeń koronawirusem przekroczy 30 tysięcy dziennie bądź liczba zgonów zacznie się zbliżać do 500, to rząd wprowadzi twardy lockdown. Nowe obostrzenia miałyby zostać ogłoszone w czwartek, a weszłyby w życie na początku przyszłego tygodnia.
Rozważane jest m.in. zmniejszenie dozwolonej liczby osób w sklepach i w kościołach, zamknięcie marketów budowlanych i sklepów RTV/AGD. Jeśli chodzi o Wielkanoc, rząd ma apelować o nieprzemieszczanie się pomiędzy miejscowościami i spędzanie świąt w gronie maksymalnie 5 osób.
Czytaj także: Nieoficjalnie: rząd wprowadzi twardy lockdown. Od kiedy?
Jak Polacy zamierzają spędzić Wielkanoc?
Z badania przeprowadzonego dla o2.pl na panelu Ariadna wynika, że zalecenia rządu rozmijają się z tym, co planują Polacy. Choć większość badanych deklaruje, że spędzi święta u siebie w domu, to jednak liczba osób przy wielkanocnym stole w wielu domach przekroczy 5 osób.
Niemal połowa ankietowanych (48 proc.) chce spędzić Wielkanoc w gronie 6-10 osób. W gronie do 5 osób będzie świętować 39 proc. Polaków. W domach 12 proc. badanych będzie aż 11-15 osób, a u 1 proc. 16-20.
Na pytanie, w jaki sposób Polacy zamierzają spędzać tegoroczne święta wielkanocne, 60 proc. Polaków odpowiedziało, że u siebie w domu tylko w towarzystwie domowników. 18 proc. chce zaprosić do siebie członków rodziny lub znajomych, a 11 proc. wyjedzie do bliskich. 1 proc. Polaków planuje wyjazd wypoczynkowy na terenie kraju, a kolejny 1 proc. za granicą. 8 proc. ankietowanych nie potrafiło jeszcze określić, jak spędzi święta.
40 proc. Polaków zamierza spotkać się w Wielkanoc z 1 lub 2 osobami, z którymi nie mieszka. 42 proc. spotka się z 3-5 osobami, 13 proc. z 6-10, 3 proc. z 11-15, 1 proc. z 16-20. Święta z więcej niż 20 osobami spoza swojego gospodarstwa domowego chce spędzić 1 proc. ankietowanych.
Polacy mocno podzieleni w kwestii dodatkowych obostrzeń na Wielkanoc
Zapytaliśmy również Polaków, czy popierają wprowadzenie dodatkowych obostrzeń epidemiologicznych podczas tegorocznych świąt wielkanocnych w Polsce. Chodzi np. o zakaz przemieszczenia się lub ograniczenie liczby świętujących w jednym gronie.
Tutaj Polacy są mocno podzieleni. Dodatkowe obostrzenia mają tyle samo zwolenników, co przeciwników (po 45 proc).
Większość Polaków chce jednak zmniejszenia liczby osób, które mogą przebywać w kościołach. Opowiedziało się za tym 66 proc. ankietowanych. 21 proc. jest przeciwko, a 13 proc. nie udzieliło jednoznacznej odpowiedzi.
Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1077 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 19 – 22 marca 2021 roku.
Zobacz także: Minister Zdrowia informuje. Wiemy, skąd pochodzi połowa ognisk zachorowań
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.