Jak ustalono, 10-letnie dziecko leczone było w jednym ze szpitali w Brandenburgii z powodu ostrego zapalenia migdałków. Dopiero pod koniec września pojawiło się podejrzenie błonicy (dyfterytu) układu oddechowego u nieszczepionego dziecka. Chorobę potwierdzono poprzez badania laboratoryjne.
Czytaj więcej: Aktor "Listów do M" w więzieniu. W taki sposób się tłumaczy
Jak dodaje "Deutsche Welle", dziecko zostało przeniesione do jednej z klinik w Berlinie i podłączone do respiratora. Błonica jest chorobą niezwykle zaraźliwą, bakteryjną chorobą zakaźną. Z tego względu przebadani zostali domownicy oraz koledzy z klasy 10-latki. Te osoby dostały też antybiotyki.
Jak dodaje "DW", w przypadku błonicy skórnej osoba zakażona mieć liczne rany na ciele. W przypadku błonicy gardła, może wystąpić zapalenie jamy nosowo - gardłowej. Jak dodaje Instytut Roberta Kocha objawy choroby to ból gardła, gorączka, gwizdy podczas wdechu, obrzęk szyjnych węzłów chłonnych, później może wystąpić zapalenie migdałków. W przypadku ciężkiego przebiegu dochodzi szybkie tętno, zaburzenia pracy serca, czy porażenie mięśni. Choroba może być niestety śmiertelna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Błonica nazywana była "duszącym aniołem dzieci", bowiem choroba może prowadzić do uduszenia. Błonica przenosi się głównie drogą kropelkową lub bardzo rzadko przy zakażeniach przyrannych. Ponad 130 lat temu, w 1892 roku zmarło na nią ponad 50 tys. osób, głównie młodych. W kraju naszego zachodniego sąsiada, szczepienia przeciwko tej chorobie wprowadzono w 1913 roku.
Czytaj więcej: Nastolatkowie mieli zabić człowieka. Ostre słowa psycholog
Według portalu, w XXI wieku każdego roku notowanych było kilka lub kilkanaście przypadków błonicy. Tylko w 2022 i 2023 r. zarejestrowano ponad 100 przypadków, w 2024 - jak dotąd 37, w tym 2 w Berlinie. Szczepienie przeciwko błonicy jest standardową procedurą w przypadku dzieci i niemowląt. U dorosłych ma być powtarzane co 10 lat. Leczenie może też polegać na wstrzyknięciu surowicy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.