Zakażenie legionellą następuje najczęściej przez wdychanie aerozoli (mikroskopijnych kropelek wody) zawierających bakterię. Legionella pneumophila może wywołać choroby związane z układem oddechowym - legionelozowe zapalenie płuc, nazywane "chorobą legionistów".
Groźna bakteria pojawiła się niedawno w Rzeszowie. W komunikacie Ministerstwa Zdrowia przekazano, że sprawdzany jest teraz wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej, jako źródła zakażenia bakterią Legionella.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ustalono strategię działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby, niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy. Sztab kryzysowy trwał do późnych godzin nocnych w podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Spotkanie odbyło się pod kierownictwem minister zdrowia Katarzyny Sójki.
Co najgorsze, groźna bakteria zbiera swoje żniwo na Podkarpaciu. Z powodu legionellozy do szpitali w tym regionie Polski trafiły 74 osoby. W czwartek zmarła piątka osoba.
To była schorowana pacjentka, w podeszłym wieku, leczona onkologicznie - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Krzysztof Bońkowski, zastępca dyrektora ds. medycznych SPZOZ nr 1 w Rzeszowie.
Czytaj także: Dramat w Kentucky. Rozebrana kobieta z ciężkim łańcuchem
Złe informacje ws. bakterii
Jak informuje PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny), "śmiertelność pacjentów z postacią płucną legionelozy jest stosunkowo wysoka (15-20 proc.), zależy ona przede wszystkim od wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, występowania chorób współistniejących oraz czynników ryzyka".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.