Karkonoski Park Narodowy od lat inspiruje malarzy, pisarzy, fotografików, filmowców. Niezdecydowani powinni wybrać się na wycieczkę jedną z tras o łącznej długości kilkuset kilometrów i na własną rękę odkryć unikalność tutejszych przyrody i klimatu, ciekawą budowę geologiczną i rzeźbę lodowcową.
Na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego w sieci często pojawiają się ciekawe zdjęcia, ale także apele i prośby. Jedna z nich dotyczy płazów, które coraz częściej pojawiają się na asfaltach, a kierowcy mają problem, aby je zauważyć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uważajcie na płazy na drogach. Z powodu zaniku siedlisk i rzezi na asfaltach płazy po prostu znikają. Płazy to nie tylko żaby, ropuchy, kumaki, grzebiuszki, rzekotki czy traszki, ale też ciągle niezbyt trudne do spotkania w Sudetach salamandry plamiste - czytamy na Facebooku.
Karkonoski Park Narodowy zamieszkuje 6 gatunków płazów. Nie wyklucza się możliwości odnalezienia gatunków występujących w sąsiedztwie, poza granicami Parku. Są to: żaba moczarowa, ropucha zielona, kumak nizinny i traszka grzebieniasta.
Żaba trawna jest najczęściej występującym płazem w Karkonoszach. Nie jest ściśle związana ze środowiskiem wodnym. Poza okresem godowym przebywa głównie na lądzie.
Jaką powierzchnię ma Karkonoski Park Narodowy?
Obecna powierzchnia Karkonoskiego Parku Narodowego wynosi prawie 6 tysięcy hektarów, a corocznie odwiedza go przeszło 2 miliony turystów.
Znajdziemy tutaj chronione torfowiska, traworośla, ziołorośla, gołoborza, borówczyska, piętro kosodrzewiny, alpejskie rośliny skalne, kotły polodowcowe, rośliny endemiczne, a także nietoperze, bobry, sarny, lisy, płochacze halne, cietrzewie, sóweczki czy głuszce.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.