Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że w gminie Hrubieszów w województwie lubelskim kolejny raz znaleziono rzymskie denary. W tym rejonie jest ich naprawdę mnóstwo. Pierwsze istotne znalezisko przypada na rok 2020.
Dwa lata temu w Cichobórzu właściciel jednego z pól odkrył skarb składający się z 1753 elementów. Były to srebrne monety, rzymskie denary, które trafiły do Muzeum w Hrubieszowie. Łącznie ważą 5,5 kg i pochodzą z I i II wieku po Chr. To jeden z największych skarbów z okresu rzymskiego znalezionych na Lubelszczyźnie i w Polsce.
Teraz do zbiorów lokalnego muzeum dołączą kolejne monety wybite przez Rzymian. Jak informuje na Facebooku LWKZ, dzięki poszukiwaniom przy wykorzystaniu detektora metali w jednej z miejscowości gminy Dołhobyczów znaleziono kolejne cenne przedmioty.
W warstwie ornej natrafiono na kilka interesujących monet oraz innych przedmiotów z okresu rzymskiego. "Monety niebawem trafią do konserwacji, ale już teraz dobrym stanem zachowania charakteryzuje się egzemplarz wybity w czasach cesarza Wespazjana, czyli w latach 69-79" - czytamy.
Aby zgłębić tajniki monet, na które regularnie trafiają mieszkańcy okolicy Hrubieszowa, archeolodzy biorą sprawy w swoje ręce. Miejsce, w którym odkryto denary rzymskie, zostanie dokładnie przebadane. "Nie sposób w tej chwili stwierdzić, czy ten i pozostałe egzemplarze z czasów cesarza Hadriana i Marka Aureliusza, związane są z osadnictwem kultury przeworskiej utożsamianej m.in. z Wandalami, czy z Gotami z grupy masłomęckiej" - pisze LWKZ.
Dlatego nowo odkryte miejsce wkrótce poddane zostanie gruntownej weryfikacji w ramach planowanych badań ratowniczych, podczas których każdy z zabytków zostanie precyzyjne namierzony i skatalogowany. Wtedy też podjęta zostanie decyzja o ewentualnych szerzej zakrojonych badaniach wykopaliskowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.